A névadó MKB Bank, a logisztikáért felelős Audi és a T-Systems mint technológiai partner által támogatott kontinensviadal három helyszínen zajlik majd, a tatai Old Lake Golf Clubban, a máriavölgyi Pannónia Golf & Country Clubban és a balatonudvari Royal Balaton Golf Clubban. Szakértők szerint az esemény ráiránythatja a figyelmet a magyar beruházási lehetőségekre, s várható, hogy a válság utánra készülve felgyorsulhatnak a hazai golfberuházások.
A Senior Európa Bajnokság megrendezése nemcsak a magyar golfélet számára nagy jelentőségű, hiszen turisztikai szempontból is fontos, hogy többszáz játékos és kísérőik pozitív benyomásokkal és kellemes élményekkel gazdagodjanak a Magyarországon töltött egy hét során. Ennek érdekében a szervezők színvonalas kulturális programokat terveznek a vendégek számára, míg a verseny során több mint száz munkatárs dolgozik majd, köztük sok önkéntes is, hogy minden zökkenőmentesen menjen.
Sugár András, a Magyar Golf Szövetség elnöke, és az EB szervezőbizottságának egyik vezetője elmondta: „Az elmúlt egy évben rengeteget dolgoztunk Fehér Tiborral, a Senior Golfozók Társaságának elnökével közösen a szervezésen. Sok segítséget kaptunk Hans Tuyttől, az európai szövetség elnökétől és Hegedűs Gábor versenyigazgatótól, illetve a Magyar Golf Szövetség adminisztrációs és marketinges munkatársaitól.”
Golf Kelet-Európában
Ahogy a világ nagyrészét, így Kelet-Európát is elérte a golf népszerűsége. Az európai népek közül természetesen az Egyesült Királyság és Írország a vezető golf-nemzet. Angliában és Írországban együttesen az európai golfpályák 48 százaléka található. A 90-es évek elején új piacok nyíltak meg számukra, így a golf népszerűsítése elindult Kelet-Európa felé. Hazánkban és a környező országokban is egyre több golf pálya nyitja meg kapuit és enged teret ezen sportág hódolóinak.
A Csehországban található golfpályák száma igen magas a többi kelet-európai országokéhoz képest. A golfpályák száma Lengyelországban a második legmagasabb, de még így sem éri el a cseheknél találhatók felét sem.
Magyarország ezen a listán a 4. helyen található. 2006-ban 135 golfpályára több, mint 40 000 regisztrált golfozó jutott Kelet-Európában.
A nemzetközi szervezetek vizsgálatai alapján megfigyelhető egy arányos növekedés, a golfpályák és a golfozók számának növekedésével kapcsolatban. A pályák majdnem 50 százaléka 18 lyukú, amely a legelterjedtebb pályaméret a világon. Magyarországon a pályák 61,5 százaléka 18 lyukú, és a folyamatban levő fejlesztések közül is a legtöbb ilyen méretű pálya lesz.
Az éves tagsági díjak átlagosan 2000 euróba kerülnek. A legkiemelkedőbb itt is Csehország, ahol a legtöbb golfpálya található. A felvételi díj szintén is a legmagasabb, a többi országban átlagosan 2400 eurót kell fizetni, ha felvételt szeretnénk nyerni a pályákra.
A golfpálya tulajdonosok 80 százaléka tervez valamilyen fejlesztést, amely a jövőre nézve újabb beruházásokat jelent. Nagyjából ezek a fejlesztések 400 000 euró és 1 500 000 euró közötti költségvetéssel indulnak majd.
A kelet-európai befektetők 40 százaléka tartja kiváló befektetésnek még mindig a golfpályákat. Lengyelországban egy kicsit visszaesett a „lelkesedés” bár még mindig pozitívan viszonyulnak a golfpálya-befektetések felé.
Magyar múlt
A golf Magyarországra csak a 20. század elején ért el, gróf Andrássy Gézának köszönhetően. 1910-ben alakult meg a Budapesti Golf Club, amely már később Magyar Golf Club néven lett ismert. Az 1920-as évekre a magyar golf az európai élvonalba emelkedett a számos egyéni és csapatversenyt megnyert férfi és női játékosoknak köszönhetően.
A 20. század közepére viszont a golf nemkívánatos sporttá vált a politikának köszönhetően, melyet csak a 70-es években fogadtak el, és próbáltak újraéleszteni. Ez a 90-es évektől úgy néz ki sikerült is, sorra nyílnak a golf-clubok Magyarország különböző részein, melyek több nemzetközi versenynek is otthont adnak, ezzel is visszaemelve hazánkat a népszerű országok közé.
Golf-beruházások Magyarországon
forrás: cégközlések, VGO
név helyszin beruházó
Budapest Gate Golf & Country Club Bicske Magyar Ingatlan Kft.
Academy Golf Club Budapest Golfinvest Kft.
Zala Springs Zalacsány Exclusive Balaton Kft
Golfclub Imperial Balaton Balatöngyörök Golf Sport Club Kft.
Boya Eagles Golf & Country Club Vámospércs Théva Kft.
Royal Balaton Golf & Yacht Club Balatonudvari Royal Balaton Golf & Yacht Zrt.
Csákberény Golf Resort Csákberény Hungarian Golf Development Kft.
Axus Golf and Counrty Club Pécs Axus-Golf Golfpálya Építő és Hasznosító Kft.
Golfközpont, hotel, apartmanok Páty belga befektető
Budai Budapest
City Golf Dunakiliti
European Lakes Hencse
Higland Budapest
Kék Duna Bükfürdő
Pannonia Alcsútdoboz-Máriavölgy
Old Lake Tata
Pólus Palace Göd
Royal Balaton Balatonudvari
(forrás: golfnet.hu, VG Online, a lista nem teljes)
Budai Budapest
City Golf Dunakiliti
European Lakes Hencse
Higland Budapest
Kék Duna Bükfürdő
Pannonia Alcsútdoboz-Máriavölgy
Old Lake Tata
Pólus Palace Göd
Royal Balaton Balatonudvari
(forrás: golfnet.hu, VG Online, a lista nem teljes) -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.