BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szigorodtak a táppénzszabályok: kevesebbet kap, aki beteg lesz

Kevesebb pénzre számíthatnak mától azok, akik betegségük miatt táppénzre szorulnak. Összefoglaltuk a díjfizetés új szabályait.

Kinek és mennyivel csökken a táppénz?

Azon alkalmazottak számára, akik 2009. július 31-ét követően váltak keresőképtelenné, mától (augusztus 1-jétől) a keresőképtelenség első 15 munkanapjára járó betegszabadság mértéke a távolléti díj 80 százalékáról 70-re csökken. A táppénz összege is mérséklődött, a folyamatos, legalább kétévi biztosítási idővel rendelkezők esetében a figyelembe vehető jövedelem a naptári napi átlagnak a 60 százaléka (korábban 70 volt), ennél rövidebb biztosítási idő esetén vagy a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátás tartama alatt 50 százaléka (korábban 60 volt).

Van felső határa a táppénznek?

Az egy napra kifizethető táppénz összegét is is maximálták. Nem haladhatja meg a biztosítási jogviszony fennállásának ideje alatt a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér 400 százalékának harmincad részét (jelenleg 9533,33 forint/nap), illetve a biztosítási jogviszony megszűnését követően (passzív táppénz) a minimálbér 150 százalékának harmincad részét (3575 forint/nap) – írja a weborvos.

Mi a díj alapja?

Ha a táppénz kezdő napja előtti naptári évben 180 napont át volt jövedelmünk, akkor az arra a naptári évre érvényes átlagkeresetünk alapján állapítják meg a táppénzt. Ha az előző évben nem dolgoztunk 180 napot, akkor a táppénz kezdő napját megelőző naptól visszafelé számított 180 naptári napi jövedelemből kell a táppénz összegét kiszámítani.
Ha egyáltalán nincs 180 naptári napi jövedelmünk, akkor a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér a táppénz alapja, kivéve, ha a tényleges jövedelmünk nem éri el a minimálbért, mert akkor a szerződés szerinti jövedelmet kell figyelembe venni.

A végtelenségig fizetik?

A táppénz a keresőképtelenség időtartamára jár, legfeljebb azonban a biztosítási jogviszony fennállásának időtartama alatt egy éven át. A jogszabály lehetővé teszi, hogy a beteg a biztosítási jogviszony megszűnése után – a jogosultsági feltételek fennállása esetén –, passzív jogon továbbra is kapjon táppénzt, ennek időtartama azonban az eddig 45 napról 30-ra csökken.
A jelenleg táppénzen levőkre nem vonatkozik az új szabály, s ha az érintett még júliusban vált keresőképtelenné, de a betegszabadság kiadása miatt csak augusztusban kezdik folyósítani a táppénzt, esetében még a régi szabályokat kell alkalmazni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.