Az önkormányzati ciklus eddigi legélesebb koalíciós feszültségéhez vezetett a BKV feletti felügyeleti jog kérdése; a fővárost irányító MSZP-SZDSZ-koalíció egyeztető tanácsa ugyan csak szerdán kezdte meg a tárgyalásokat a jogkör további sorsáról - amelyről Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes hétfőn mondott le -, Demszky Gábor főpolgármester csütörtökön váratlanul bejelentette, Horváth Csaba (MSZP) humánpolitikai helyettesre bízza a céget.
Horváth - akiről már korábban tudható volt, hogy ambicionálja a feladatot - azonban Demszky Gábor lépésével kínos helyzetbe került, az MSZP ugyanis a jogkör átvételére nem hatalmazta fel - írta cikkében a Népszabadság.
Burány Sándor, az MSZP fővárosi elnöke egyenesen úgy vélte, hogy ilyen körülmények között Horváth nem felügyelheti a közlekedési vállalatot, Steiner Pál városházi szocialista frakcióvezető pedig a főpolgármester döntését egyoldalúnak és barátságtalannak, valamint a koalíciós megállapodásba ütközőnek minősítette.
Steiner megfogalmazása szerint az is felvetődhet, hogy az MSZP újragondolja a koalíciót az SZDSZ-szel, ennek jeleként pedig a szocialisták által delegált helyettesek, azaz Hagyó és Horváth akár le is mondhat, és kívülről támogatják a koalíciót.
Demszky ugyanakkor azzal érvel: a BKV-hatáskör Horváthra testálása egyáltalán nem ütközik a koalíciós megállapodásba, hiszen a felügyelet így a szocialistáknál maradna. A főpolgármester attól sem zárkózna el, hogy újabb MSZP-s helyettest delegálhassanak a közlekedési ügyekre, így a BKV felügyeletére is a szocialisták, információk szerint e posztra Steiner Pál neve is felmerült.
A koalíciós villongásban Tarlós István, a Fidesz frakcióvezetője is Demszky mellett állt ki. A Fidesz frakcióvezetője úgy látja, a mostani huzakodás alapján a közlekedési vállalat csak akkor kaphatja meg a kormánytól várt, 30 milliárdos mentőövet, ha a BKV a szocialisták felügyelete alatt marad. Tarlós arra szólította fel az MSZP-t, hagyják abba a színjátékot, és ne akarják rendbe tenni azt, ami az ő emberei felügyelete mellett ment tönkre.
A közlekedési vállalat körüli hercehurca politikai nyertesének egyelőre a Fidesz tűnik, mert korábbi felügyelőbizottsági delegáljuk, Vitézy Dávid lehet a grémium elnöke.
Jelenleg azonban úgy tűnik, komolyabb bajok is vannak a BKV háza táján, mint a városházi felügyelet kérdése, több sajtóorgánum már Kocsis István jelenlegi vezérigazgató menesztését is meglebegtette, a sorozatos botrányok nyomán.
Még meggondolja, lemond-e a neki járó, 43 millió forintos végkielégítésről Kocsis István, a BKV vezérigazgatója, aki nem foglalkozik azzal, hogy idő előtt távoznia kell-e a cég éléről - derül ki a Népszava pénteki számában közölt interjúból.
A közlekedési társaság vezérigazgatója a végkielégítésére vonatkozó kérdésre úgy válaszolt: nem foglalkozik a távozás gondolatával. "Akkor kell ezt meggondolni, amikor aktuális" - tette hozzá.
Kocsis István nemmel válaszolt arra a kérdésre, hogy a Magyar Villamos Művek szerződései ügyében folyó nyomozásban meghallgatták-e már. "Bár vannak, akik örülnének neki" - jegyezte meg. A vezérigazgató közölte, a BKV felügyelő-bizottsága előtt közhiteles dokumentumokkal igazolta, hogy sem neki, sem családtagjának nincs köze a Jadran Investments nevű céghez. Az ennek ellenkezője bizonyítására előhozott irat hazugság - jelentette ki.
Arra a felvetésre, hogy a dokumentum esetleg egy korábbi állapotot tükröz, mint amikorról az ő dokumentumai szólnak, Kocsis István úgy reagált: a múltra is vonatkoznak az általa benyújtott okmányok, melyek azt igazolják, hogy sem a múltban, sem a jelenben ehhez a dologhoz nem volt és nincs közük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.