Ez gyakorlatilag válasz a BorsodChem (BC) iránt érdeklődő kínai társaság, a Yantai Wanhua Polyurethanes kedden kiadott nyilatkozatára, amely szerint az a szándékuk, hogy az érintettekkel kölcsönösen megegyezve stratégiai befektetővé váljanak a cégben. A közleményük szerint a megállapodás egyben azt is „előmozdítaná”, hogy a Permira teljesen kivonljon a BC-ből.
„A Permirának hosszú távú céljai vannak a BorsodChemmel” – mondta Christian Neuss. Véleménye szerint a BC eladósodottsága nagyrészt a válság következménye, és a gazdasági fellendülés egészségessé teszi majd a hitelek arányát, és újra növekedési pályára állítja a céget. Mint mondta, a Permira eddig 480 millió eurónyi beruházást hajtott végre a cégben, ennek keretében bővítették a TDI-gyártó kapacitást, ezt ráadásul a gazdasági krízis elmúlásával még tovább növelnének.
„Együttműködő partnernek igen, többségi tulajdonosnak azonban nem fogadja el a főtulajdonos Permira csoport a kínai Wanhuát, mert az jelenleg versenytársa a kazincbarcikai vegyipari cégnek” – mondta Wolfgang Büchele, a tegnapi sajtóbeszélgetésen ugyancsak részt vevő BC-vezér. Az elnök–vezérigazgató véleménye szerint a Wanhua által felvázolt célok – a hitelek átstrukturálása, a magas adósságállomány csökkentése, a gyár kapacitásának bővítése – megegyezik a jelenlegi vezetés elképzeléseivel, ezért semmi sem indokolja a kínai cég stratégiai tulajdonszerzését.
A Wanhua közleményében szereplő felvetésre, miszerint a kínai társaság biztosíthatná az ázsiai és észak-amerikai piacra lépés lehetőségét a BC számára, Wolfgang Büchele úgy reagált, hogy nincsenek terjeszkedési ambícióik ezekben a térségekben, a céljuk az, hogy az izocianát vezető uniós gyártójává váljanak.
Az elnök–vezérigazgató szerint a stratégiai céljaik eléréshez azonban mindenképpen szükséges, hogy minél előbb megállapodjanak a hitelezőkkel a cég adósságának ástrukturálásáról (a megállapodástervezet fő pontjai keretes írásunkban). A BC-t finanszírozó banki hitelezők „irányító testületében” október 6-ig kell megállapodni a lejáró hitelekről, és ezt követően további körülbelül egy hét áll rendelkezésre arra, hogy a mezzanine (alárendeltkölcsöntőke-) hitelezőkkel, többek között a kínai Wanhuával is megállapodjanak a nettó mintegy egymilliárd eurónyi hitelállomány átstrukturálásáról.
A hitelmegállapodás csúszása nehéz helyzetbe hozhatná a céget, és a beruházások elhalasztásához vezethetne. Ha ugyanis nem lesz október közepéig megállapodás, akkor a BC sorsa már a fő hitelezőkön múlik, és a folyamat kikerül a Permira és a Wanhua kezéből is. Wolfgang Büchele korábban azt nyilatkozta, hogy a mezzazine hitelek 75 százalékát birtokló Wanhua nem támogatja, hanem blokkolja a BC hiteleinek átstrukturálására vonatkozó megállapodás létrejöttét.
A tervezett megállapodás fő pontjai
– a cégnek 100 millió eurós hitelt nyújt az MFB
– a fő hitelezők vállalják, hogy a következő két év kamatfizetéseinek csak 25 százalékát kérik készpénzben
– a mezzanine hitelezők kölcsönüket teljes egészében tőkévé váltják
– a Permira és egy másik tulajdonos, a VCP további 80 millió euró tőkét nyújt a vállalatnak
Pletser Tamás, az ING iparági elemzője
„A Wanhua megjelenése gyakorlatilag keresztbe tett annak a megegyezésnek, amely a Permira, a magyar állam és a hitelezők között már majdnem megszületett, és amely stabilizálta volna a BC helyzetét a válság idejében. Amennyiben a hitelezővé vált kínaiak nem hajlandók elfogadni a megállapodást, az rendkívül nehéz és bizonytalan helyzetbe hozná a céget. Rövid távon mindenképpen kedvezőtlen hatása volt a Wanhua színre lépésének. Hosszabb távon azonban rendkívül nehéz megítélni, hogy milyen hatása lenne a kínai cég esetleges tulajdonosi szerepvállalásának. A Wanhua azt ígérte, hogy bővítené a gyártást, de olyan hangokat is hallani, hogy áttelepítenék hazájukba a TDI technológiát. A Permira viszont azzal számol – amennyiben tulajdonos marad –, hogy a válságból kilábalt, megerősödött BC-t 3–4 év múlva jó áron eladja. Az esetleges vevők között pedig az iparági óriások, a BASF és a Bayer jöhetnének szóba, azonban kétségesnek tartom, hogy ezek a BC további hazai fejlesztését helyeznék előtérbe. Pedig az államnak és a dolgozóknak mindenképp az lenne az érdeke, hogy a BC működjön és fejlődjön, ezt viszont egyik lehetséges forgatókönyv sem garantálja biztosan hosszú távon.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.