A Perfekt Gazdasági Tanácsadó, Oktató és Kiadó Zrt. tapasztalatai azt mutatják, hogy az egész felnőttképzési piac zsugorodott az elmúlt egy év során. A csökkenés mértéke képzési területenként eltérő, de összességében elmondható, hogy a rövidebb, főleg vállalatok által finanszírozott kompetenciaképzések kb. 20 százalékos, míg a jogszabályban előírt kötelező továbbképzések esetében kb. 10 százalékos visszaesés tapasztalható.
A válság ugyanakkor nem hozott lényeges változást a képzési területek népszerűsége tekintetében. A Perfektnél az eddig legkeresettebb pénzügyi-számviteli képzésekről kismértékű elmozdulás tapasztalható az egyéb közgazdasági, ügyviteli és kereskedelmi képzések irányába, de a fő irány továbbra is a pénzügy, számvitel maradt.
Az év első kilenc hónapjában a tanfolyamok, képzések tandíj finanszírozásának módja képzési területenként azonban különbözően alakult. Az OKJ képzéseket eddig is többségében (55 százalék) magánszemélyek fizették, mely csak néhány százalékban mozdult el a vállalatok irányába. Ugyanez a helyzet a hatósági jellegű képzéseknél is, csak ott fordított az arány: a képzések költségeit 65 százalékban az intézmények, cégek vállalják.
Nagyobb arányú elmozdulás a rövidebb, kompetenciaképzések finanszírozásánál látható. Míg tavaly 45 százalékban magánszemélyek fizették a díjakat, addig ez az arány közel 20 százalékra esett itt vissza. Jellemző, hogy a képzéseket szinte mindenki támogatásokból igyekszik finanszírozni, mivel saját, önálló forrásból jelenleg korlátozottak a lehetőségek.
A magánszemélyek esetében ezért az idén előtérbe kerültek a normatív támogatású iskolarendszerű szakképzések és a munkaügyi központok által támogatott, ingyenes képzések. A Perfekt Zrt. tapasztalatai szerint itt is van példa uniós forrásokra, így például a Lépj egyet előre programban a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal eddig 40 ezer embernek nyújtott támogatást, ami a tervek szerint 2013-ra elérheti a 100 ezer főt. Vállalati oldalon a válság hatására meghatározóbbá vált a szakképzési hozzájárulás felhasználása, valamint az EU-s programokban való részvétel (HEFOP, TÁMOP).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.