Az éves leírási veszteség negyedét menthetnék meg a tulajdonosok, ha a cég alkalmazottainak tevékenységét rendszeresen ellenőriznék – állítja Csatlós Csilla, a Direktinfo Kft. ügyvezető igazgatója. A cég szakembereinek számításai szerint több mint 50 milliárd forint érvényesíthetetlen követelés keletkezett tavaly az alkalmazottak figyelmetlensége, vagy éppen a nagyon tudatos, saját haszon szerzésére irányuló tevékenységük következményeként.
Csatlós Csilla becslése szerint 30 milliárd körülire tehető a 2008-ban, a hazai vállalkozásoknál, belső munkatársak által, előre kitervelten okozott éves kár összege. A cég követeléskezelői munkája során szinte naponta találkoznak olyan elképesztő esetekkel, amelyekben az ellenőrzés megdöbbentő lazasága többmilliós, soha meg nem térülő kárt okoz a tulajdonosoknak. Egy most zajló ügyben például 60 milliónyi kinnlevőség jogi érvényesítésének szervezése közben derült ki, hogy a hét, különböző címzettnek kiszállított tétel mögött nincsenek sem szerződések, sem megrendelések, sem szállítólevelek.
Az adósok nagy része elérhetetlen volt, akit megtaláltak, az is megtagadta a fizetést arra hivatkozva, hogy nincs és nem is volt nála a keresett áru. A gyanú nagyon gyorsan két üzletkötőre terelődött, akik legalább három éve, háborítatlanul, összejátszva a vevőkkel, a saját szakállukra is értékesítettek termékeket. Mivel az értékesítők voltak megbízva a kintlévőségek beszedésével is, csak az új követeléskezelési rendszer bevezetésekor derült fény az ügyleteikre. Az ügyben rendőrségi feljelentés készült.
Csatlós Csilla úgy tapasztalja, hogy a vállalkozói mentalitás átalakulása még mindig nem érte el a kívánatos mértéket, a cégvezetők zöme naivan viszonyul az üzleti élet csapdáihoz. Nem néznek utána a partnereiknek, az alkalmazottaiknak, nem ellenőrzik az értékesítési folyamatot, nem ügyelnek az árumozgás átlátható, naprakész adminisztrációjára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.