Oroszország gázkészletével és nemzetközi lobbi csapatával megosztott az Európai Uniót amely korábban egységesen szeretett volna fellépni a gázbiztonság ügyében. Moszkva politikája törésvonalat hozott létre a kontinens nyugati és keleti része között, a közép-európai régió pedig új orosz uralomtól tart – fogalmaz a New York Times.
Eddig minden nyugatra irányuló gázszállítmány Kelet-Európán ment keresztül, de a helyzet az Északi Áramlat megépítésével megváltozik. Ez a gázvezeték több mint 1 200 kilométeres szakaszon a tenger alatt húzódik, lehetővé téve, hogy az oroszországi Viborgból közvetlenül a németországi Greifswaldba érkezzen a gáz.
Ez a Kelet-európai szakértők szerint azt jelenti, hogy Oroszország a jövőben inkább a szomszédaival folytatja a gázvezeték-játszmát. Tegnap tankok, ha ma olaj – összegezte a helyzetet a lengyel nemzetbiztonsági hivatal volt vezetője. Az Európába érkező természetes gáz 28 százalékát szállító Gazprom cáfolja ezt, mondván: a vezeték kereskedelmi és nem politikai célokat szolgál.
Az Európai Unió elfogadta a projektet, de a keleti térség országainak vezetői attól tartanak: az orosz-német-holland vállalatok által üzemeltetett vezetékből származó profit Moszkvában és Berlinben marad, a régió pedig még sérülékenyebb lesz az energiazsarolással szemben. Ez nem is lenne meglepő, hiszen egy a svéd védelmi minisztériumhoz tartozó kutatóintézet adatai szerint a Szovjetunió felbomlása óta 55 alkalommal állt le a gázszolgáltatás politikai okok miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.