Folytatódik az építőipari vállalkozók tömeges tönkremenetele, akár 50 százalékuk is beszüntetheti a tevékenységét, ha a kormány nem változtat az ágazatot érintő nemrég hatályba lépett jogszabályokon – állítják szakmai szereplők.
Bár az úgynevezett Biztos kéz intézménye a körbetartozások megszüntetését és az építőipari anomáliák felszámolását tűzte ki célul, úgy látják, hibáktól hemzseg az új szabályozás, nem alkalmas az ágazat súlyos gondjainak felszámolására, sőt még jobban elmélyíti a szakadékokat, ráadásul nehézkes és bürokratikus. A jogszabály – legalábbis az első, a nagyobb beruházásokra vonatkozó etapja – októberben lépett hatályba.
Számos vitatható pontja miatt az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) még a hónap végén tiltakozó levelet küldött a szakminiszternek, ám erre ez idáig nem érkezett válasz. Pedig súlyos hibák, esetenként alkotmányellenes paragrafusok is becsúsztak a szövegbe – mondta lapunknak Tolnay Tibor, az ÉVOSZ elnöke, maga is cégvezető, a Magyar Építő Zrt. elnök-vezérigazgatója. Mint hangoztatta: „A szervezet nem a simlisek szekerét kívánja tolni, szeretnénk, ha az építőipar végre megtisztulna az ügyeskedőktől és a kóklerektől, de a Biztos kéz, azaz az építtetői fedezetkezelő rendszer intézménye jelenlegi formájában ezt nem segíti elő.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.