Pesti Imre az InfoRádió Aréna című műsorában úgy fogalmazott: közvetlen, kifejezett baráti kapcsolata volt Draskovics Tiborral annak a tulajdonosi körnek, amely korábban is jelen volt az Omninvest cég környezetében, és a legutóbbi időkig is bábáskodott körülötte, mielőtt megjelent volna az off-shore tulajdonos.
"Úgy tűnik, hogy ez a kapcsolat jócskán túlment a puszta barátságon" - jelentette ki a politikus, hozzátéve azonban, hogy az ügy kapcsán számos információt még ellenőrizni kell. Ez a kapcsolat évtizedekkel ezelőtt indult, de mind a mai napig aktív.
Draskovics Tibor cáfolta, hogy az Omninvest-ügy miatt távozna posztjáról. A leköszönő igazságügyi és rendészeti miniszter "marhaságnak" nevezte az oltóanyagot gyártó cég és az ő "állítólagos KISZ-es barátainak" összefüggését. "Lehet, hogy középiskolás koromban találkoztam ezzel az úrral, de hogy az elmúlt 35 évben nem, az egészen bizonyos. Nem tudom, hogy néz ki, nem tudom, mit csinál, nem tudom, hol van" - mondta a miniszter arról az emberről, akinek lapinformációk szerint köze van az Omninvesthez.
Indokolt a tulajdonosi szerkezet firtatása ám nem most. Jelenleg a lakosság védelmével, a vakcinációval kell foglalkozni - jelentette ki Székely Tamás szakminiszter a mai sajtótájékoztatóján. Székely Tamás utalt miniszterjelölti meghallgatására, amikor kijelentette: szeretné depolitizálni az egészségügyet. Ennek is köszönhette, hogy a parlament egészségügyi bizottságában egyetlen képviselő sem szavazott ellene.
Úgy tűnik, a depolitizálásnak az újtípusú influenza megjelenése véget vetett. Ugyanis nyár óta különböző formában támadják az influenza elleni védőoltást gyártó, hazai telephelyű, ám többségében külföldi tulajdonú céget. Voltak, akik azt is megkockáztatták, hogy az általuk gyártott védőoltás hatástalan, sőt elhangzott az is, hogy a vakcinákba chipeket helyeztek el.
Ám tény: az Omninvest az Egészségügyi Világszervezet közvetítésével jutott hozzá az új, A(H1N1)v vírustörzshöz, s sajátos gyártási technológiájával elölt vírust alkalmaz a gyártásnál. A hazai hatóság - a korábban kötött szerződések alapján - 6 millió adag vakcina gyártására kötött megállapodást. Ebből 4 millióhoz térítésmentesen jutnak hozzá a koruknál, betegségüknél, munkájuknál fogva kockázatosnak tartott lakossági csoportok, a többit 1 930 forintos maximált áron lehet megvásárolni a patikákban. A miniszter bejelentette: eddig 2 millióan vették föl az oltást, s az időközben nálunk is járvánnyá duzzadt influenzás megbetegedések, s az eddig 16 haláleset újabb lökést adott az embereknek.
Székely Tamás arra kéri az ellenzéki politikusokat, hogy a járvány lezajlása után vegyék elő az Omninvest ügyet. Egyébként beszámolt arról, hogy a céggel 1999-2000-ben a Fidesz kormány egészségügyi minisztere kötött szerződést a szezonális influenza gyártására, majd 2004. január 28-án a 2005-ben lejáratos megállapodás hatályát kiterjesztették, s az máig érvényes.
Az Egészségügyi Minisztérium felelőssége, hogy megfelelő hatékonyságú és minőségű gyógyszerrel, oltóanyaggal lássa el a lakosságot. S mivel Magyarországon egyetlen cég gyárt vakcinát, tőle lehet rendelni. Az oltóanyagot a törzskönyvező Országos Gyógyszerészeti Intézet és az Egészségügyi Világszervezet is hatásosnak, jó minőségűnek nyilvánította.
Megtudtuk azt is, hogy a már megbetegedettek számára megfelelő mennyiségű antivirális szert raktároznak az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézetben, ami a lakosság 8,5 százalékának lenne elegendő. Így a 6 millió vakcinával együtt a 10 millió magyar lakos 68,5 százalékát tudják ellátni szükség esetén. Ám antivirális szerekből további mennyiséget lehet vásárolni a gyógyszertárakban is. A jövő évi költségvetésben 3 milliárd forintot különítettek el a kórházban kezelendő új influenzások költségeire, hogy az ne terhelje az intézmények büdzséjét.
Újságírói kérdésre a miniszter elmondta: nincs tudomása arról, hogy bármelyik patika megtagadta volna a H1N1 oltóanyag árusítását, amelyből november elején, nyitó készletként mind a 2400 patikának szállítottak, összesen 50 ezer adagot. Azóta további 400 ezret rendeltek a gyógyszertárak. Ha kiderülne, hogy valahol megtagadták volna a gyógyszertárak a vakcina kiadását, úgy az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) azt kivizsgálja az ügyet.
Arra, hogy miért nem teszi kötelezővé az egészségügyi dolgozók oltását, hiszen róluk is átterjedhet a vírus a betegekre, a miniszter úgy válaszolt a jogszabály kötelező és nem kötelező védőoltásokról rendelkezik. Az influenza elleni vakcina ez utóbbiak közé tartozik, így annak fölvételét nem lehet kötelezővé tenni. Habár a miniszter nagyon pártolná, ha valamennyi egészségügyi dolgozó beoltatná magát.
Vannak oltás ellenes orvosok, akik lebeszélik a pácienseket a védőoltások fölvételéről. Ezzel kapcsolatban Székely Tamás azt mondta: eddig tíz bejelentés érkezett az ÁNTSZ-hez, hogy az orvos nem ajánlja az oltást. A bejelentéseket kivizsgálják, akkor dől el, hogy kezdeményezhető-e eljárás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.