Szakértők szerint a két éve bevezetett árlicit kezd „kifújni”, hiszen míg kezdetben két számjegyű volt a gyógyszerek termelői árának a csökkentése, mára elenyésző. A szűkös gyógyszerkaszsza miatt az OEP-nek pedig csak akkor van lehetősége új, innovatív készítmények befogadására, ha spórol a már korábban forgalomban lévőkön.
E célból módosította hétfőn az Országgyűlés a gyógyszer-gazdaságossági törvényt – mondta lapunk érdeklődésére Kökény Mihály, a parlament egészségügyi bizottságának elnöke. E szerint jövőre lekerül a biztosító által támogatott listáról az a generikus (lejárt szabadalmi védettségű) orvosság, amelynek termelői ára 40 százalékkal meghaladja öt európai ország azonos hatóanyagú, legolcsóbban forgalmazott terméke árának átlagát.
E javaslatot keményen bírálták a hazai generikus készítményeket forgalmazók, mondván: az intézkedés árcsökkentési kényszert jelentene számukra az exportpiacokon is. Ám Kökény Mihály úgy látja, lépni kellett, hiszen a közeljövőben számos originális orvosság generikus változata kerül piacra. Ám azokat csak megfelelő áron képes befogadni az OEP, ha megfelelő ritmusban be akarja venni a támogatotti körbe az innovatív szereket. A törvénymódosítást 300 képviselő szavazta meg, tehát az MSZP-s és a fideszes honatyák is – tette hozzá.
Egyébként pontosan egy éve nem került fel új orvosság a tb-listára – mondta lapunknak korábban Molnár Márk, az OEP ártámogatási főosztályának a vezetője. Pedig 17 készítményt költséghatékonynak találtak, és javasolták a befogadásukhoz szükséges jogszabály-módosítást. Az OEP közelmúltban végzett számításai szerint a 17 befogadásra javasolt gyógyszer közül 13 mindösszesen félmilliárd forintba kerülne évente a járulékfizetőknek. A maradék négy termék közül két onkológiai készítmény hozzávetőlegesen félmilliárd forintot, egy kardiológiai szer 200 milliót, egy ritka betegség kezelésére használt szer pedig 700 milliót igényelne.
Ez a viszonylag kevésnek tűnő forrásigény a cégek által egyéni alkukban kialakított szerződéseknek köszönhető.
Az új orvosságok egy éve estek át az Egészségügyi Stratégiai Kutatóintézet (ESKI) bizottságainak szigorú szakmai és költséghatékonysági vizsgálatain – tudtuk meg Szolyák Tamástól, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnökétől. Bizonyítottan egészségnyereséget produkálnak, ez a beteg és a biztosító számára egyaránt fontos.
Az erről szóló leveléről várhatóan a napokban tartanak tárcaközi egyeztetést, majd megjelenhet a miniszteri rendelet.
Az új készítmények forrásigényét a jövő évi költségvetés tartalmazza.
Az erről szóló leveléről várhatóan a napokban tartanak tárcaközi egyeztetést, majd megjelenhet a miniszteri rendelet.
Az új készítmények forrásigényét a jövő évi költségvetés tartalmazza. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.