Még áprilisban, egy magánszemély feljelentése alapján indult az a nyomozás, melynek eredményeként pénteken elfogták és őrizetbe vették a Budapest Airport (BA) és a BKV jogi igazgatóját. Sz. György és R. Krisztina ellen bűnszövetségben elkövetett vesztegetés, hűtlen kezelés és más bűncselekmények miatt indított eljárást a Repülőtéri Rendőr Igazgatóság (RRI), és kezdeményezte előzetes letartóztatásukat az ügyészségnél. Erről hétfőn döntenek.
„A feljelentő a BA Zrt-vel szerződésben álló egyik gazdasági társasággal kapcsolatos korrupciós cselekményekre hívta fel a nyomozóhatóság figyelmét” – magyarázta Horváth Katalin Fanni, az RRI sajtószóvivője. A több hónapig tartó, titkosszolgálati eszközök és módszerek bevetésével folytatott nyomozás során a rendőrség egyértelmű adatokat és bizonyítékokat talált arra, hogy a Budapest Airport Zrt. jogi igazgatója – összejátszva korábbi beosztottjával, a BKV Zrt. jelenlegi jogi igazgatójával – a Ferihegyi repülőteret üzemeltető céggel szerződésben álló ügyvédi irodáknak teljesítés címén kifizetett összeg jelentős részét visszakapta. Az ügyvédi irodák túlszámláztak, azaz el nem végzett teljesítést is kiszámláztak a BA részére.
A rendőrség tetten érte a BKV Zrt. jogi igazgatóját, amint egy budapesti bevásárlóközpont mélygarázsában 10 millió forint kenőpénzt vett át egy, a BKV-val szerződésben álló cég munkatársától. A pénzt átadó személy megpróbált a helyszínről gépkocsijával elmenekülni, de a rendőrök elfogták. Házkutatást is tartottak a BA-nál, a BKV-nál, az egyik ügyvédi irodánál, valamint a gyanúsítottak lakóhelyén is: dokumentumokat, adathordozókat foglaltak le.
A vallomások után várhatóan további gyanúsítottjai is lesznek az ügynek. A BKV honlapján nyilvánosságra hozott munkaszerződésekből kiderült: Sz. György 2008 májusában lett jogi igazgató, posztjára a BKV korábbi vezetője, Balogh Zsolt nevezte ki. Alapbére 1,2 millió forint, amihez 120 százalékos prémiumot kapott. Az pedig már tényleg a rossz vicc kategóriájába tartozik, hogy nyáron a BKV őrizetbe vett jogi igazgatója vette át egy hónapra havi 400 ezer forint helyettesítési díjért a közlekedési vállalatnál Szalainé Szilágyi Eleonóra posztját. A humánpolitikai igazgatónak azért kellett távoznia, mert kiderült: az után is foglalkoztatták, hogy saját maga számára utalt ki százmilliós végkielégítést.
December 8-ra összehívja a BKV ügyeit vizsgáló eseti bizottságot György István (Fidesz), a testület elnöke, de nem Steiner Pál (MSZP) politikus felszólítása alapján, hanem magától. „Miután a BKV vizsgálóbizottság feladatainak ellátása során az MSZP-s politikusok felelősségét is vizsgálni fogja, érthető Steiner Pál aggodalma” – olvasható a Fidesz közleményben. Az MSZP örül a testület összehívásának, mert így „mindent megtehetünk a gyanús esetek tisztázása érdekében”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.