A robotok mozgásának kidolgozásához több lehetőség kínálkozik. Egyesek előre programozott mozgásformákat alkalmaznak, míg mások úgy nevezett genetikai algoritmusok segítségével a természetet utánozva igyekeznek megtanítani a robotoknak, hogyan érdemes közlekedniük. A göttingeni kutatók más utat választottak: hatlábú robotjuk saját tapasztalatai segítségével fejleszti mozgását.
Az egyenként három ízületből álló lábakon számos érzékelő található, amelyek jeleket adnak le a talaj minőségérő, az akadályokról, sőt, a terep hőmérsékletéről. A robot ezeknek a jeleknek a feldolgozása segítségével választja ki milyen tempóval és milyen irányban érdemes indulnia.
A kísérlet során a robot tizenegy különböző mozgást fejlesztett ki saját maga számára. Ha a kis szerkezet elakad, mert például az egyik lába beszorul egy lyukba, a robot egymás után próbálja ki a különböző mozgásformákat, amíg ki nem szabadítja magát.
A szerkezet "pánik móddal" is rendelkezik: ha lábaival például rendkívül magas hőmérsékletet érzékel, automatikusan gyors mozgásba kezd úgy, ahogy egy állat fut el a környezeti fenyegetés elől.
A robotról készült videót megtekinthető a New Scientist weboldalán
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.