A legnagyobb almatermelői térségben működő Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Agrárkamara viszont cáfolja az állítást. Demendi László elnök az MTI-nek nyilatkozva kijelentette: egyetlen termelőt sem zár ki a rendelet a programból, abban mindenki részt vehet, aki étkezésre alkalmas almával és megfelelő szállítási kapacitással rendelkezik a gyümölcs iskolákba történő eljuttatásához.
Budai Gyula, aki a Fidesz országgyűlési képviselő-jelöltje lesz tavasszal a szabolcsi 4-es számú választókerületben, úgy vélte: az iskolagyümölcs-programban a miniszteri rendelet a termékértékesítő szövetkezeteket (TÉSZ-eket) és a gazdasági társaságokat hozta helyzetbe. Szerinte a tárca olyan "játékszabályokat" határozott meg, amelyeket a kis- és közepes termelők nem tudnak teljesíteni tároló kapacitás hiánya miatt, vagy ha igen, akkor pluszban rendelkezniük kell a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) jóváhagyásával, ami egyfajta "szelektálásra" ad lehetőséget.
Demendi László, a szabolcsi agrárkamara elnöke, az MSZP országgyűlési képviselője a bírálattal kapcsolatban elmondta: érthetetlennek tartja a Magosz bírálatát, hiszen a TÉSZ-ek nem rendelkeznek gyümölcsösökkel, tagjaik, az összefogást választó almatermelők áruját értékesítik. Fontosnak tartotta megjegyezni, hogy ha "a szűklátókörű politika nem akadályozta volna 1990-től a mezőgazdasági termelők szövetkezését, akkor most sokkal, de sokkal kevesebb áruértékesítési nehézség lenne az agrárágazatban".
A kamarai vezető szerint a nem TÉSZ-tag almatermelők sincsenek kizárva a programból, ha rendelkeznek megfelelő tárolóval és júniusig megfelelő ütemezéssel tudják szállítani a gyümölcsöt az iskolákba.
Demendi László teljesen "helyénvalónak" nevezte, hogy feltételeket szabott a rendelet a program-részvételhez, hiszen - mutatott rá - csak megfelelően tárolt alma alkalmas étkezésre, mivel az őszi szüret óta már hónapok teltek el. Emellett az almát elő kell készíteni a fogyasztásra, válogatni kell, nem csak minőségi, hanem méretbeli követelmények szerint is, továbbá biztonságosan el kell juttatni az iskolákba, télen, út közben sem fagyhat meg.
Hozzáfűzte: az Európai Unió 600, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium 300 millió forinttal finanszírozza az iskolagyümölcs-programot, amely nemrég indult. "Így köszönettel vesznek minden olyat felvetést a Magosztól, ami hozzájárulhat az akció sikerességéhez. A mostani állítás nem ilyen, azt vissza kell utasítani - jegyezte meg Demendi László.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.