BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egymilliárdos építőipari beruházás Gönyün és Kiskunlacházán

Egymilliárdos építőipari beruházást tervez idén Gönyün és Kiskunlacházán a Leier. Az osztrák - magyar építőipari cégcsoport szerint 2050-re teljesen átrendeződik az építőipar globális piaca. A vállalat szerint ennek már 2010 és 2020 között is lesznek jelei.

A Leier vállalat közleményében a cég vezetője úgy fogalmaz, hogy a jövőben az EU és az amerikai adminisztráció is arra kényszeríti a cégeket, hogy egy „zöldebb”, energiatakarékosabb világ irányába mozdítsák el az építőipart.
 
2010-ben újabb építőipari beruházásokba kezd az osztrák- magyar Leier cégcsoport, amely közel 1 milliárd forintos beruházással újabb építőanyagokat gyártó üzemeket épít fel Gönyün és Kiskunlacházán, ahol elsősorban a környezetbarát termékek előállításán lesz a hangsúly - nyilatkozta Komlós Andor, a Leier Hungária Kft. igazgatója. A cégvezető hozzátette, a közelmúltban elkészített, az építőipar globális piacára vonatkozó előrejelzésük szerint  a jövőben nagyobb igény lesz a tartósabb, környezetbarát és energiatakarékos építőipari termékekre, ezért fejlesztenek magyar telephelyeiken is ebbe az irányba.

Komlós Andor az előrejelzésről szólva kitért arra is, hogy az elmúlt tíz évben japán és amerikai építőipari cégek vezették a globális top 10 listát, mára azonban több kínai cég is beelőzte őket. (Jó példa erre az Obayashi, Bouygues és Vinci vállalatok, amelyeket mára már olyan cégek szorítanak a ranglista alsóbb fokára, mint például a China Raillway Group és a China State Constuction Eng.)

A Leier szerint ez a tendencia a következő évtizedben is folytatódni fog. A vállalt közleménye rávilágít arra is, ugyan a globalizáció megindult az építőiparban, de más iparágakkal összehasonlítva - mint például az autóipar -  jóval kisebb a koncentráció. Éppen ezért a következő évtizedekben is helyi érdekeltségűek maradnak az építőiparban jelenlévő cégek. Ugyanakkor az ágazat húzóereje Kína és India lesz, amelyekhez várhatóan Oroszország is csatlakozik majd. Ezekben az országokban a növekedési ütem a 2010-2020-as évtizedben várhatóan két- háromszorosa lesz az európainak és az Egyesült Államokbelinek.

A Kelet-Közép Európai régió építőiparának teljesítménye együttesen sem fogja megközelíteni az említett országok növekedését, ugyanakkor Nyugat Európához képest nagyobb növekedési potenciál várható régiónkban. 
 
A földrajzi adottságok változásainak kérdése mellett, a következő tíz évben fontos szempont lesz a klímaváltozás témája, amely több fronton is érinti az építőipart: az energiaigény bővülése, a víz és egyéb természeti kincsek mennyiségének egyre gyorsabb szűkülése rákényszeríti az építőipart arra, hogy egyre jobb minőségű termékekkel lépjenek piacra. Erre már csak azért is szükség volna, mert az épületek használják el a globális energia 40 százalékát, ezért a jövőben biztosan át fog rajzolódni az építőipari kínálat struktúrája.

A jövőben nagyobb igény lesz a tartósabb, környezetbarát és energiatakarékos építőipari termékekre. Minderre az Unió területén az is rá fogja kényszeríteni a cégeket, hogy a legújabb direktívák szerint: 2020-ra 20-20 százalékkal szeretnék csökkenteni az energiafogyasztást és CO2 kibocsájtást, ugyanakkor 20 százalékkal szeretnék növelni a megújuló energiaforrások használatát is . Hasonló tervet dolgoztak ki Amerikára nézve Obama elnök szakemberi. Ők 2020-ig 17 százalékkal szeretnék csökkenteni a CO2 kibocsátást, 2050-ig pedig 83százalékkal

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.