BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Építőipar: marad a mélypont

Építőipar. Az idén a receszszió negyedik évébe lépett az építőipar, s az építési piac válságának elhúzódása ebben az évben még fel is erősítheti a negatív folyamatokat – mondta lapunknak Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) alelnöke.

A szövetség felmérése szerint ebben az évben mintegy 1800 milliárd forint értékű országos építési-szerelési tevékenységre lehet számítani, ennek mintegy 50-55 százaléka lehet a közmegrendelésre végzendő munka. A várható forgalom jó esetben a recessziós mélyponton való stagnálást jelentheti. Ezen belül azonban nagy lesz a szóródás. Az ÉVOSZ által megkérdezett cégek várakozásaiból arra lehet számítani, hogy a mélyépítés, az infrastruktúra-építés és a környezetvédelmi beruházások területén dolgozó cégeknél 2-5 százalékos bővülés, a magasépítés, a szak- és szerelőipar területén viszont 3-4 százalékos csökkenés várható. Az ágazat nagy vesztese, a lakásépítés további 10-12 százalékos visszaesést szenved el.

Az ÉVOSZ arra is számít, hogy az országgyűlési és önkormányzati választások lelassítják a beruházások előkészítési folyamatát, ennek negatív hatása pedig még jövőre is érzékelhető lesz. Koji László szerint súlyos gondot jelenthet az a múlt héten hozott kormányhatározat, melynek értelmében hónapokra leáll a közbeszerzési piac jelentős része: 2010. március 1-jétől ugyanis ajánlatkérői döntés csak az új kormány minisztereinek kinevezését követően hozható meg.
Nem vár a szakma javulást a finanszírozás területén sem. Sőt inkább tovább bizonytalanítja a helyzetet az építőipari fedezetkezelő intézményrendszerének akadozó működése. Továbbra is fenntartja egyébként a szövetség azt a véleményét, hogy a „biztos kéz” nem járul hozzá a lánctartozások csökkenéséhez.

A számítások szerint erre az évre az építőipari lánctartozások értéke eléri az 500 milliárd forintot. A tartozások magas szintje következtében az idén sem lankad a 2008 végétől tapasztalható építőipari felszámolási, vállalkozásmegszűnési hullám. A cégbezárások nagy száma 4500-5000 vállalkozás szintjén állandósul. A megszűnések, felszámolások nemcsak a vállalkozási lánc végén lévő, többségében mikro- és kisvállalkozásokat érintik, hanem a közepes és nagy cégeket is. Az alvállalkozói szervezetek mellett a generálkivitelezők korábban nem tapasztalt mértékű megszűnése is várható. VG

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.