A növények a nap energiáját hasznosítva táplálkoznak, ennek során szétválasztják a víz molekuláit és hidrogén ionokat állítnak elő belőlük. A tudósok régóta próbálják leutánozni a fotoszintézist, de eddig elsősorban a vegyi folyamatok szintjén kutakodtak. A sanghaji Jiao Tong Egyetem munkatársainak kiindulópontja merőbe más: ők mesterséges leveleket állítanak elő az energiatermeléshez - tudósít a NewScientist.
Tongxiang Fan és kollégái kivonták a növények leveléből a magnéziumot és az atomokat titánnal helyettesítették. Ezután 500 fokra hevítették fel a leveleket, hogy azokból kiégjen minden élő szövet. A folyamat végén egy titán dioxidból álló struktúra maradt meg, pontosan olyan, mint a levél felépítése. A titán dioxidot napelemekhez használják a hatékonyság növelésére, a mesterséges levélben pedig katalizátorként működik a vízmolekulák lebontása során. A mesterséges levél megtartotta az eredeti legfontosabb tulajdonságait, így azokat a felszíni sejteket is, amelyek bármilyen szögből képesek magukba elkapni a napsugarakat.
Fan úgy látja, hogy a mesterséges levelek hatékony módszert jelentenek a hidrogén előállítására, a tesztek szerint ezek az általánosan használt titán dioxidnál kétszer több fényt zártak magukba és háromszor annyi hidrogént termeltek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.