BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Most már a letöltés sem lesz ingyenes

Az egy órásnál hosszabb játékfilm online videotékából történő letöltés nélküli megnézéséért (lehívásáért) legalább 18 forint jogdíjat kell fizetni, de ha a film letölthető a saját gépre, akkor 60 forint a minimális jogdíja .

Az Artisjus Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület közleménye elsősorban a zeneművek egyedi lehívásának a szerzői jogdíjairól szól. A honlapok üzemeltetőinek fizetniük kell a feltett háttérzenéért. Például ha a honlap legfeljebb tíz, egy percnél rövidebb dalrészletet használ, akkor a fizetendő havi szerzői jogdíj 2 ezer forint. Viszont ha a műrészletek száma meghaladja az ezret, akkor a havi jogdíj már 52 ezer forint. Ha a szolgáltató reklámbevételhez is jut, akkor a felsorolt fix összegeken túl még a bevétel 10 százalékát is be kell fizetnie.

Amennyiben egy szolgáltató komplett zenei albumhoz enged hozzáférést, de az nem tölthető le, hanem csak lehívható a saját gépre, akkor a jogdíj a felhasználó által fizetett díj 12 százaléka. Ha ingyenes a letöltés, akkor a szolgáltató reklám- vagy szponzorációs bevételének 10 százaléka a díj, de mindenképpen fizetni kell percenként 1,20 forint jogdíjat.

A filmeknél a hosszúság és a film jellege határozza meg a jogdíjat. Például az egy óránál hosszabb zenés filmeknél lehívásonként 27 forintot, a játékfilmeknél 18 forintot, míg az egyéb filmeknél - audiovizuális tartalmaknál - 15 forint a tarifa. Amennyiben a film le is tölthető, akkor a zenés filmeknél 90, a játékfilmeknél 60, míg az egyéb filmeknél 50 forint a jogdíj.

A közlemény kitér arra is, ha az internet szolgáltató - az előfizetés fejében - ingyenesen teszi lehetővé bizonyos számú zeneszám letöltését. Ilyenkor a szolgáltató a zene, vagy a videoklip után - megkezdett 7 percenként - 5 forint jogdíjat köteles fizetni.

Egy rádió vagy tévé havonta legalább 12 ezer forint jogdíjat köteles fizetni a sugárzott irodalmi, színpadi és szakirodalmi művek után.

A rádiók és tévék - a közlemény szóhasználatában rádió- és televízió-szervezetek - két jogdíj-fizetési számítási mód közül választhatnak, amennyiben irodalmi, színpadi vagy szakirodalmi műveket sugároznak. Az első számítási mód szerint a jogdíjat az állami támogatás 1 százaléka, az előfizetési díj 2 százaléka, továbbá a reklám- és szponzor bevétel 4 százaléka adja ki. A minimális havi 12 ezer forint azonban mindenképpen fizetendő.

A második számítási mód szerint fizetendő jogdíj attól függ, hogy mennyi zenét sugároz az adó. Például ha a zene aránya nem több 15 százaléknál, akkor az állami támogatás 1, az előfizetői bevétel 1,5, míg a reklám- és szponzor bevétel 2 százaléka a jogdíj. Ha a napi zenei műsoridő meghaladja a 75 százalékot, akkor a jogdíj - az előbbi sorrendben - 1, 4, illetve 8 százalék.

Az Artisjus a zene arányát úgy ellenőrzi, hogy három napig méri a teljes adásidőn belüli arányt, és abból számtani átlagot számol.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.