Magyarország stratégiai érdeke, hogy otthont adjon egy pán-európai kutatási nagyberendezésnek. Így hazánk debreceni helyszínnel pályázott az ESS-re. Ám a 2009. év végén az európai többség a svédországi Lund körül formálódott.
Az előkészítési, tervezési munkák megkezdésére az érintett 13 ország svéd és dán koordinálás mellett, 2009 októberében létrehozta az ESS IT-t, amelynek célja a 1,5 milliárd euróra becsült ESS részletes, döntéselőkészítő tervtanulmányának kidolgozása. A partnerországok, illetve az azokat képviselő szakemberek szakértői munkával, valamint annak finanszírozásával vesznek részt az előkészítő tervezésben.
A Magyar Kormány meggyőződése, hogy a magyar szakértelem bevonása kulcsfontosságú az ESS-projekt sikere érdekében. Mindez jelentősen növelheti Magyarország esélyeit egy másik pán-európai kutatási nagyberendezés elnyerésére is.
Ezért hazánk tárgyalásokat kezdeményezett Magyarország részvételéről az ESS IT-ben. A tárgyalásokat Bajnai Gordon miniszterelnök megbízásából Korányi Dávid, a Miniszterelnöki Hivatal kül- és biztonságpolitikai szakállamtitkára vezette, Egyed Géza ESS miniszterelnöki megbízott, továbbá szakértői delegáció kíséretében. A tárgyalások sikerrel zárultak, és az ESS IT felkérte Magyarországot az IT-tagságra.
A neutronkutatóval kapcsolatos kormányzati feladatokat továbbra is Varga István gazdasági miniszter látja el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.