A visszavonulót fújt internetes óriás ugyanakkor egyre nagyobb nyomást gyakorol az USA vezetésére, hogy lépjen fel a kínai cenzúra ellen, amely az emberi- és a kereskedelmi jogokat egyaránt sérti.
A kínai Google múlt heti megszüntetése előtt a kaliforniai informatikai cég már jó néhány éve folytatta a kötélhúzást a pekingi hatóságokkal. A Google kínai nyelvű keresőjével már 2000-ben elkezdte megkörnyékezni helyi ügyfeleit, de Peking – a többi internetes céghez hasonlóan – tőlük is öncenzúrát várt el a tartalmak tekintetében. Miután a Google vonakodott az elvárásnak megfelelni, a hatóságok elkezdték rendszeresen blokkolni bizonyos kereséseket, és a cég 2006-ban végül beadta a derekát. Ettől kezdve működött a google.cn, a kínai cenzorok kívánságainak megfelelően.
Azóta folyamatosan ellentmondás feszült a cég által meghirdetett információs szabadság alapelve, illetve a Kínában követett gyakorlat között. A piac elhagyását eredményező döntéshez végül az a decemberi támadás adta meg az utolsó lökést, amelynek során kínai hackerek törték fel emberjogi aktivisták postafiókjait, és megpróbáltak eljutni a Google szoftverének forráskódjához is.
Bár a Google elleni támadások, illetve a cég távozása a szólásszabadság amerikai védelmezői és a kínai cenzúra közötti harcnak tűnik elsősorban, a konfliktusnak komoly üzleti vetülete van. A Google kivonulásának ugyanis a kínai konkurens Baidu a legfőbb nyertese, amely már eddig is 60 százalékos piaci részesedéssel büszkélkedhetett.
A Google ugyanakkor valószínűleg el tudja majd viselni a veszteséget, hiszen az emiatt keletkező kiesés csak a cég bevételének 2-3 százalékát teszi ki. Ráadásul a fejlemények akár még kapóra is jöhetnek az USA kormányzatának, amely éppen most gondolja újra az egyre „engedetlenebb” Kínához fűződő viszonyát – emlékeztet a Der Spiegel. A két nagyhatalom közötti feszültség az Obama-adminisztráció kezdeti óvatos politizálása ellenére is adott, különös tekintettel a jüan alacsony árfolyamára, vagy a Irán ellen bevezetendő szankciók körüli huzavonára.
Hillary Clinton külügyminiszter nem is mulasztott el kritikát gyakorolni az olyan országok felett, amelyek megkérdőjelezik a szabad internethasználathoz való jogot. Peking válaszként „információs imperializmust” vetett Washington szemére.
Mindenestre a Kínában működő többi amerikai nagyvállalat a jelek szerint egyelőre nem kívánja kockáztatni jelenlétét az 1,3 milliárdos piacon. A DuPont, a Ford, a Morgan Stanley és más nagy nevű cégek „helytartói” éppen a Google kivonulásának napján tettek „tisztelgő látogatást” Ven Csiao-pao kormányfőnél Pekingben a jó viszony ápolása végett.
Globális ellenőrzési kedv
A Google és Kína viaskodása arra is ráirányította a figyelmet, hogy világszerte egyre több kormányzat törekszik az internet valamilyen formában történő ellenőrzésére – mutat rá a Financial Times. E szándékok mögött megbúvó motívumok igen eltérőek lehetnek a korlátozásokat alkalmazó több mint negyven államban. Szíriában, Iránban vagy Vietnámban Kínához hasonlóan nemcsak kiskorúak védelme, vagy az emberi méltóságot sértő felvételek eltávolítása a cenzorok célja, hanem a politikai tartalmak manipulálása is komoly szerepet játszik. Ehhez képest a nyugati típusú demokráciákban viszont az előbbi szempontok a legfontosabbak. Ausztráliában például a gyermekpornográfia visszaszorítására hivatkozva kíván szigorú szűrést bevezetni a kabinet. Olaszországban pedig a Google három vezető beosztottját ítélték fél éves felfüggesztett börtönre a múlt hónapban, amiért nem akadályozták meg egy olyan felvétel vetítését a YouTube-on, amely egy autista gyerek bántalmazásáról készült.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.