BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Évente 174 milliárdot költ a tb a cukorbetegekre

A cukorbetegség és szövődményeinek kezelésére évente 174 milliárd forintot fordít az egészségbiztosító. Az időben felismert betegség és szövődményeinek terhe csökkenthető, ezért a megelőzést segítő kockázatfelmérő programot indítanak az alapellátásban.

A cukorbetegség hazai előfordulásáról ugyan nincsenek pontos adatok, ám a gondozási és gyógyszer forgalmazási adatok alapján becsülni lehet, hogy az érintettek száma folyamatosan emelkedik - hangzott el ma a Magyar Diabétesz Társaság sajtótájékoztatóján. Egy közelmúltban végzett nyugat-dunántúli vizsgálatsorozat 10 százalékot meghaladó előfordulást észlelt, s ha a cukorbetegség előállapotaiban lévőket és a fel nem ismert eseteket is ideszámítjuk, az arányszám ennél is magasabb lehet!

Mértékadó becslések szerint a 2007. évi 246 millióról 2025-re 380 millióra nő a betegek száma a világon. Az Egyesült Államokból származó felmérés szerint a 2000-et követő években született férfiak esetében 32,8 százalék, nők estében pedig 38,5 százalékra tehető a cukorbetegség valamelyik formájának kialakulása.

A gyakoribb, 2-es típusú kórformában szenvedők mintegy háromnegyede szív- és érrendszeri betegségben hal meg, de mára az 1-es típusban is a keringési eredetű szövődmények váltak a halálozás vezető okává. E szövődmények hatékony megelőzése csak a cukorbaj időben történő felismerésével lehetséges.

A közvetlen egészségügyi hatásokon túl a betegek számának gyorsuló növekedése jelentős anyagi teherrel jár, amit elsősorban a betegség szövődményeinek kezelésére kell fordítani. A szűkülő egészségügyi anyagi források mellett a cukorbetegségre fordítandó közvetlen költségek is aggasztóak, komoly egyéni és társadalmi betegségterhet jelentenek.

A cukorbetegség megelőzése terén élen járó Finnországban a közelmúltban zárult a „FINDRISC” elnevezésű szűrővizsgálat, amely a diabétesz szempontjából fokozott kockázatú emberek szénhidrát-anyagcserezavarainak korai felismerését célozta. Ezt a vizsgálatot nálunk is kísérleti jelleggel elvégezték. Az Egészségügyi Tudományos Tanács engedélyével végzett egyéves vizsgálatba 8 921, 20-69 éves, ismert szénhidrát-anyagcserezavartól mentes ember vett részt. Az ügyet az egészségügyi kormányzat is fontosnak tartja, így az Egészségügyi Minisztériumtól kapott központi támogatással indul program a „FINDRISC” vizsgálati módszer szélesebb körű kipróbálására az alapellátásban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.