Noha húszmilliárd forintos frekvenciaértékesítésből származó bevétellel számoltak az idei költségvetés előkészítésekor, a lapunk által megkérdezett piaci szakértők ebben korántsem biztosak. Számos nyitott kérdés van: senki nem tudja megmondani, pontosan milyen frekvenciákat értékesíthet idén az állam, és mennyiért. Mint ahogy azt sem tudjuk, kiírnak-e új mobiltendert az idén, vagy épp a jelenlegi piaci szereplők jutnak újabb frekvenciákhoz, s ezzel pluszkapacitáshoz. Az ugyanúgy bizonytalan: ha lesz is mobiltender, akkor mely cégek jöhetnek szóba komoly érdeklődőkként.
Ma mindössze annyi a biztos, hogy a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) szakemberei dolgoznak a frekvenciakoncepció felülvizsgálatán, ahogyan azt a hatóság munkarendje tartalmazza. A második negyedévben kell megszületnie annak a döntéstámogató szakértői anyagnak, amely alapján a szakminisztériumban dönthetnek egy esetleges pályázatról, amely hozhat bevételt a költségvetésnek.
Szakértők rávilágítottak: szélsőséges esetben – például az összes rendelkezésre álló frekvencia értékesítésével – akár túl is teljesítheti az állam az említett húszmilliárd forintot, ám egy ilyen kitárazásnak káros következményei lehetnek a piacra nézve. Vagyis az NHH-nak a döntéstámogató anyag elkészítése során arra is nagy hangsúlyt kell helyeznie, hogy milyen frekvenciákat mikor a legcélszerűbb értékesíteni.
A törvényalkotó nem titkolt szándéka, hogy egy pályázattal a piaci versenyt erősítse, illetve a széles sávú internetelérés lehetőségeit kiterjessze. Az Európai Unió szabályozásának értelmében májusig a hazai jogrendbe is be kell kerülnie annak a módosításnak, hogy a jelenleg csak hangszolgáltatásra használt 900 MHz-es frekvenciákat immár internetszolgáltatásra is igénybe lehet venni.
Ezt jó ideje szorgalmazzák a szolgáltatók, hiszen álláspontjuk szerint 900 MHz-en a ritkábban lakott területek olcsóbban fedhetők le széles sávú internetszolgáltatással. (Az unió előírása szerint ezt a frekvenciasávot elsődlegesen továbbra is hangszolgáltatásra kell használni, az adatszolgáltatást azonban már nem zárja ki.)
Általános vélekedés azonban, hogy ehhez nem csupán törvénymódosítás szükséges, hanem a jelenlegi szolgáltatók által használt frekvenciák átrendezésére s egyben bővítésére is. Azzal a frekvenciakészlettel ugyanis, amellyel ma az operátorok rendelkeznek, igen nehézkes lenne az internetszolgáltatás.
Az új kapacitások rendelkezésre bocsátása természetesen bevételt hoz a költségvetésnek, ám ennek mértékét szakértők jóindulattal is csak néhány milliárdosra becsülik. Szolgáltatók korábban szorgalmazták a frekvenciák használatáért fizetendő rendszeres díjak átgondolását, arra hivatkozva, hogy a jelenlegi modell nem beruházásösztönző. A két kérdéskör – tartják piaci körökben – nem kezelhető külön, ebben meg kell állapodnia a piaci szereplőknek és az állam képviselőinek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.