A hazai használt szoftverpiac egyedüli szereplőjeként tavaly megjelent Preo Hungary tevékenységi körét a továbbiakban a Licence Professional Kft. (LicencePro) néven működő vállalat látja el. Az új cég teljes mértékben magyar tulajdonú, és kibővített struktúrájával az eddiginél hatékonyabban, a piaci igényeket nagyságrendekkel jobban lefedő szolgáltatás-portfoliót épített ki. Ennek értelmében nemcsak a szoftverek adás-vételével foglalkoznak, hanem alternatív licencelési folyamatokat is biztosítanak. A LicencePro olyan többlet tevékenységeket kínál, amelyben az állapotfelmérés, a tanácsadás, az új licenc struktúra tervezése és „karbantartása” is szerepet kap, és ezek révén az ügyfél számára egyfajta, „végponttól végpontig” szolgáltatás valósul meg.
A vállalkozás főprofilja az ún. „balance licence management”, ami Arató E. Árpád, a cég ügyvezető igazgatója és tulajdonosa szerint azt jelenti, hogy a költség és hatékonyság optimalizáció érdekében egyensúlyt teremtenek az ügyfél licencekre alapozott működésében: annyit használjon, amennyire ténylegesen szüksége van, se többet, se kevesebbet. „Az eddigieknél jóval magasabb értékű szolgáltatást nyújtunk és nemzetközi partnereink segítségével az adott vállalkozás hosszú távú szoftvergazdálkodásának teljes vertikumát lefedjük” – tette hozzá Arató.
A LicencePro szakmai partnerhálózatot épített ki a teljes körű szoftver-menedzsment szolgáltatás biztosításához, amelyben együttműködik többek között a hamburgi központú Preo Software AG-vel, hardware remarketing területen pl. az ergoTrade-del, szoftverlicence tanácsadóként pl. az IPR-Insights-szal, valamint it outsourcing cégekkel, it kiskereskedőkkel; több országgal (Németország, Ausztria, Olaszország, Svájc) pedig szakmai kapcsolatot alakított ki. Arató szerint a cég szolgáltatás-portfoliója „egy közös polchoz hasonlít: sokan sokféle könyvet rakunk fel rá, és éppen amire szükség van, ahhoz nyúlunk”.
A használt szoftver kereskedelem Európában már több mint 10 éve létezik, és jelenleg az egyik legdinamikusabban növekvő szoftveripari ágazat. Hazánkban ez az iparág tavaly ősszel indult, azzal a céllal, hogy az eddigi szemléletet átformálja, hiszen a cégek nagy része (másodlagos szoftverpiac hiányában) nem is gondolkodott a legális használt licenc adás-vételében. A LicencePro eddigi 10 millió forintos hazai célpiaca a szélesebb szolgáltatási portfoliónak köszönhetően 100 milliósra növekedett. A cégvezető a LicencePro számára rendkívül bíztató, további növekedési lehetőségeket lát, különösen a kkv-k piacán, mert a cég OEM szolgáltatásának köszönhetően a vállalkozásoknak lehetőségük nyílik szoftverállományuk fehérítésére – költségtakarékosan. Ezt alátámasztja az OEM üzletág sikere is: hetente hozzávetőleg 100 db licenc adás-vételt bonyolítanak, és ez a szám hétről hétre növekszik. Véleménye szerint kulcsfontosságú, hogy a kis- és középvállalkozások vezetői megértsék, hogy a használt szoftverekkel és licencekkel történő gazdálkodás ugyanolyan, mintha a gyártóktól vásárolnának, viszont nagyságrendekkel olcsóbb. A jelenlegi bizonytalan gazdasági környezetben komoly előnyt jelent egy vállalat számára a költségek tervezhetősége, és Arató szerint „ez a LicencePro mellett szóló leghangsúlyosabb érv”.
A nagyvállalatok számára is jelentős megtakarítást, hosszabb távú és pontosabb szoftverállományhoz kapcsolódó költségtervezést jelenthet a LicencePro nagy gyártóktól való függetlensége, valamint a licencek kiválasztására vonatkozó, a túlköltések kiküszöbölésére irányuló objektív tanácsai. A cég elsősorban az Adobe, a Citric, a Microsoft, a Novell és az SAP licenceinek adás-vételével és az ahhoz kapcsolódó tanácsadással foglalkozik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.