A PricewaterhouseCoopers (PwC) által megkérdezett gyógyszercégek 44 százaléka nevezte meg a fúziós és felvásárlási tevékenységet a tervezett növekedés kulcsfontosságú faktorának. A válaszadók csupán egynegyede tervez jelentős beruházást 2010-ben. Ezek többsége K+F beruházás, hozzávetőlegesen 30 millió euró átlagos összértékkel. A tervezett beruházások volumenének felső határa 50 millió euró. Mivel egy új gyógyszer kifejlesztésének átlagos költsége jelentősen több ennél, ez az összeg iparági mértékkel nézve mérsékeltnek tekinthető.
A PwC elemzésből az is kiderül, hogy melyek azok a területek, amelyek a legtöbb bosszúságot okozzák az iparágnak:
A gyógyszeripari vezetők egyöntetűen az állami gyógyszer-támogatási rendszer hatását jelölték meg legfőbb problémaként. Az átláthatóság hiánya komoly kihívást jelent az iparági szereplőknek, emellett a rendszer folyamatos változása is nehézségeket okoz számukra – mondta Barsi Éva, a PwC gyógyszeripari szakértői csoportjának vezetője. A válaszadók mintegy négyötöde a valutaárfolyam-kockázatot és az egyes tranzakciók (például promóciók és minták) adóvonatkozásait is problémás területnek érzik.
Annak ellenére, hogy 2009 a költségcsökkentések éve volt, a gyógyszercégek háromnegyede a vállalati megszorítások folytatását tervezi idén is.
Fekete Tibor gyógyszerpiaci elemző érdeklődésünkre korábban elmondta: Magyarország sem szakadhat el a világtenenciától, így a gyóygszerforgalom növekedésével kell számolni. Ennek egyik oka a lakosság idősödésével együtt járó krónikus megbetegedés, a másik, hogy még mindig lényegesen kevesebb orvosság fogy hazánkban a fejlett országokhoz képest. S habár az Országos Egészségbiztosítási Pénztár gyógyszerkasszája az idén a múlt évi 300 milliárdos szinten maradt, várhatóan nő majd a lakosság által fizetett térítési díj.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.