A Dun & Bradstreet Hungária Kft. kockázatkezelési szakértő elkészítette 2010 első negyedévére vonatkozó elemzését. Eszerint Magyarországon a társas vállalkozások száma folyamatosan emelkedik. 2010 márciusának végén 544 979 darab vállalkozás működött hazánkban, ami 4,5 százalékkal haladja meg az előző év első negyedévének végén működő cégek számát. 2009 során 4,44 százalékkal nőtt a magyarországi cégek száma, azért a 2010 éve eleji adatok alapján azt mondhatjuk, hogy a bővülés üteme várhatóan hasonló lesz 2010-ben is.
A D&B DUN-Trade® nevű fizetési tapasztalatok összegző programja a résztvevők összes fizetési tapasztalatára, évente több millió számlára támaszkodva vizsgálja a fizetési szokásokat, melyben pozitív és negatív fizetési tapasztalatok egyaránt szerepelnek. A gazdasági helyzet javulásának jelenként értelmezhetjük, hogy az átlagos fizetési határidő egyre inkább csökken és már az egy évvel ezelőtti 29-30 napos szinten van. A fizetési késedelmek nagysága azonban továbbra is magasnak mondható. Az elmúlt 3 hónapban átlagosan 23 napot késtek a vevők a számlák kiegyenlítésével, míg egy évvel ezelőtt még 17 napot. Azaz ma átlagosan 53 napot kellet várni a hitelezőknek egy halasztott fizetés esetén.
A fizetésképtelenségi eljárások száma az előző évekhez hasonlóan továbbra is emelkedő tendenciát mutat, sőt 2010 márciusában jelentősen megugrott a felszámolások száma. Míg 2010 februárjában 1234 darab felszámolási eljárás indult, addig idén márciusban már 1688 cégnél indult el a felszámolás. Jelenleg közel 4 000 adózó adószáma van felfüggesztve és több mint 143 ezer adózó ellen van érvényes APEH végrehajtási határozat. Tavaly 493 999 cégnek kellet volna 2008-as mérleget leadnia, de ezt 2010 év elejéig csupán 305.019 vállalat tette
A bedőlési valószínűség az elmúlt egy évben 2,9 százalékra nőtt a 2009-es 2,84 százalékkal szemben, a működő cégekre vetített fizetésképtelenségi eljárások aránya tekintetében. A 2010-es évre ez alapján feltételezhetjük, hogy a bedőlési valószínűség (felszámolási eljárások és csődeljárások működő cégekre vetített részaránya) tovább nő 2010-ben, különösen, hogy a felszámolási eljárások száma 2010 márciusában ugrásszerűen emelkedett és valószínűleg lesznek még magas felszámolási arányú hónapok.
Nem meglepő módon az elmúlt egy évben az építőiparban kellett a legmagasabb – 5,15 százalékos – bedőlési aránnyal számolni, de emellett a fafeldolgozás, a nemfém ásványi termék gyártása és a fémalapanyag, fémfeldolgozási termék gyártása területén tevékenykedő vállalatoknál is meghaladja ez az arány a 4 százalékot. Ezekben az iparágakban ráadásul még nőtt is a bedőlési valószínűség a 2009-es arányhoz képest. Ha például egy vállalatnak csak építőipari partnerei vannak, akkor egy évben arra kell számítania, hogy minden 20. partnere felszámolás alá kerülhet, és így – kockázatkezelés hiányában – az ezen cégekre eső kintlevőségeket nagy valószínűséggel nem fogja tudni behajtani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.