A 2010. évi A jelű technológiafejlesztési pályázatok 2010. márciusában kerültek kiírásra, míg a B jelű pályázatoknak csak a társadalmi egyeztetése történt meg eddig, a pályázatok kiírása a következő hetekben várható. Míg 2009-ben jelentősen bővült az elérhető támogatások köre, addig a 2010. évi kiírásokban, illetve a tervezetekben szereplő keretösszegek nagyjából egyharmados csökkenést mutatnak a 2009. évi szinthez képest. Ráadásul a kormányzat 2009-ben az igénybevétel feltételeit is jelentősen enyhítette a pénzügyi válság hatásainak csökkentése érdekében: az előleg összege 40 százalékra emelkedett, és a korábbi árbevétel-növekedési elvárások helyett maximum 10 százalékkal csökkenő árbevétel vagy az alkalmazotti létszám fenntartása is elegendő vállalásnak minősült.
Az 2010. évi A jelű támogatások esetében az elérhető támogatás maximuma 50 millió forintról 20 millió forintra csökkent. Ugyanakkor a pályázóknak a fenntartási időszakra a tavalyi évvel megegyező könnyített követelményeket kell vállalniuk. A B jelű támogatások esetében az elnyerhető támogatás összege nem változik 2010-ben, azonban a megjelent tervezetek alapján a pályázóknak legalább 5 százalékos reál árbevétel-növekedést kell vállalniuk éves szintén a projekt megvalósítását követő 2 évben, illetve amennyiben a létszám fenntartását választanák, akkor a létszámmal együtt a nettó árbevétel fenntartását is vállalniuk kell.
„A 2010. évi pályázatokban jelentősen csökkent a támogatásintenzitás. Míg korábban akár 70 százalékos mértékű támogatás is elérhető volt a KKV-k fejlesztési beruházásaihoz, a 2010. évi pályázatokon a támogatás mértékének maximuma 50 százalékra csökken, amelyet jellemzően csak a leghátrányosabb helyzetű kistérségekben megvalósuló beruházások esetében lehet elérni.”- emelte ki Szakáll Gábor, a Start Zrt. üzletág igazgatója.
A 2009. évi kiírásokhoz képest további kedvezőtlen változás az elérhető előleg arányának 40 százalékról 25 százalékra csökkentése. Emellett a GOP 2.1.1/B és KMOP 1.2.1/B jelű pályázatok tervezetében kizáró tényezőként szerepel, ha a társaság nettó árbevétele 2009-ben – székhelytől függően – 0, 5 vagy 10 százalékot meghaladó mértékben csökkent, amely a válság következtében akár jelentősen csökkenő 2009. évi árbevételek miatt sok potenciális pályázót zár ki a jogosultak köréből.
A pályázati kiírások társadalmi egyeztetése során leginkább a kizáró tényezők között szereplő, 2009. évre vonatkozó árbevételi követelményt kritizálták, amely a hozzászólók szerint a hazai vállalkozások jelentős részét kizárja a támogatásra jogosultak köréből. Emellett a továbbra is fennálló forráshiány miatt a Start Zrt. az előleg mértékének csökkentése helyett a támogatási összeg akár 100 százalékára történő emelését javasolja megfontolásra, természetesen megfelelő biztosítékadási kötelezettség mellett.
„A jelentős összegű elérhető forrás jó hír a vállalkozásoknak, azonban a feltételek szigorítása nehezen indokolható a jelenlegi gazdasági helyzetben, ehhez a gazdasági környezetben további javulásnak kellene mutatkoznia. A 2009. évi árbevételre vonatkozó szigorú kizáró tényezők a potenciális kedvezményezettek körét jelentősen szűkítenék, ezért itt rugalmasabb feltételek lennének szükségesek.” – véli Szakáll Gábor. ”Az előleg arányát megfelelő biztosíték mellett akár 100 százalékra is fel lehetne emelni, ez jelentősen megkönnyíthetné a kedvezményezettek helyzetét. A vállalkozások közül ugyanis továbbra is sokan szembesülnek nehézségekkel a szükséges finanszírozás megszerzésekor, amely a támogatás előfinanszírozása nélkül jelentősen kisebb terhet jelenthetne.” – tette hozzá Szakáll Gábor.
160 milliárdot meghaladó KKV fejlesztési források (2004-2009)
A 2004-2006 között működő Gazdasági Versenyképesség Operatív Program (GVOP) keretében a kifejezetten a kis- és középvállalkozások fejlesztését célzó támogatások összege elérte a 40,8 milliárd forintot, melyből 38,9 milliárd forint került kifizetésre 6.448 pályázó részére. Az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) keretében a kis- és középvállalkozások fejlesztésére kiírt 2007 évi pályázatokon 15,4 milliárd forint forrásról született pozitív döntés, 1.135 pályázó részére. Ugyanakkor 2008-ban és 2009-ben jelentős emelkedés történt, és a három év alatt csaknem 6400 pályázó részére megítélt támogatás összege elérte a 122,5 milliárd forintot, amelyből 44,1 milliárd forint került eddig kifizetésre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.