BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Közműszerződések és szolgáltatók: radikális vizsgálat Fidesz részről

A Fidesz-kabinet egyenként vizsgálja felül a közműszolgáltatókkal kötött szerződéseket. Főként a vízszektorban forró a téma; a két francia óriáscég tulajdonrészeit ki akarja vásárolni az állam. Gyökeres fordulat előtt áll a hazai közműpiac – írja a Figyelő.

A hamarosan felálló Fidesz-kabinet egyenként áttekinti a közmű-szolgáltatási szerződéseket a víz-, gáz- és villamos energia cégekkel.

Orbán Viktor, a Fidesz elnöke, jövendő kormányfő is ennek értelmében nyilatkozott, hozzátéve, hogy „ahol lehet, meg kell állapodni”.

A téma az EU-tagországok budapesti nagyköveteivel folytatott tárgyaláson is szóba került. Orbán érvelése szerint ezek a kontraktusok több mint tíz éve születtek, megértek a módosításra. A Figyelő úgy tudja, hogy az új kormányzat a menedzsment díjon és a profiton faragna, illetve azt szeretné elérni, hogy a profit egy része Magyarországon maradjon, s azt környezetvédelmi, környezetgazdaságossági fejlesztésekre fordítsa az üzemeltető.

A vízszektorban ennél is radikálisabb tervei vannak a Fidesznek. Míg a Gyurcsány-kormány alatt preferálták a magántőke terjeszkedését, s a Veolia Eau és a Suez Environnement további piacokat szerezhetett volna magyar közműcégekben, most a kivásárlásuk került napirendre.

A Figyelő név nélkül nyilatkozó fideszes forrásai aláhúzták, tiszteletben tartják a magántulajdon intézményét. Ez azonban nem jelenti azt, hogy tárgyalásos úton ne törekednének arra: a korábban privatizált szolgáltatók ismét közösségi tulajdonba kerüljenek, s a koncessziós szerződéseket felülvizsgálják. „A pécsi vízműből való kiebrudaláshoz hasonló nem várható, a közeli vagy távolabbi jövőben azonban arra törekszünk, hogy újra nemzeti kézbe, önkormányzati vagy állami tulajdonba kerüljenek a vízszolgáltatók”– fogalmaztak a Figyelőnek.

A hetilap beszámolója szerint a Fidesz hónapok óta készíti elő a vízi közművekről szóló törvényjavaslatot. Lényegében az utolsó simításoknál tartanak, s még az idén az Országgyűlés elé kerülhet a tervezet. Ennek értelmében a jelenlegi közel 400-ról a tizedére, azaz mintegy 40-re csökkenhet a vízi közmű szolgáltatók száma. A Figyelő úgy tudja, az eddig állami tulajdonban lévő vízi közmű szolgáltatási vagyont megkaphatják a szolgáltatási kötelezettséggel terhelt önkormányzatok, ugyanakkor megkezdődhet egy újraállamosítási folyamat is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.