Az árvízzel, belvízzel sújtott területeken a járványok, betegségek elkerülése érdekében a legfontosabb teendő a fertőtlenítés. Az ÁNTSZ kistérségi és regionális intézeteinek munkatársai irányítják és ellenőrzik a szükséges közegészségügyi feladatok elvégzését, jelenlétükkel is segítik a fertőtlenítés megfelelő elvégzését.
Az országos tisztifőorvosi hivatal közleményében arra figyelmezteti az embereket, hogy a védekezésben részt nem vevők lehetőleg kerüljék a szennyezettnek és feltételezetten fertőzőnek minősíthető árvízzel, belvízzel való érintkezést. Az árvízzel, belvízzel sújtott területekre most csak a mentésben résztvevők menjenek. Akinél lázas vagy hasmenéses megbetegedés lép fel, azonnal jelentkezzen az orvosnál. A fertőzésnek kitett emberek figyeljenek arra, hogy a szennyezett víz ne kerüljön a szájba, a szembe, közvetlenül a testre.
Az árvíz, belvíz által elöntött vagy szennyezett ásott kutak vizét tilos ivóvízként használni, mindaddig, amíg az ár levonulása után az ÁNTSZ előírásai szerint a hatékony fertőtlenítés meg nem történik. A vezetékes ivóvíz általában használható, hacsak az ÁNTSZ ettől eltérően nem rendelkezik.
Ez utóbbi esetben az ÁNTSZ tájékoztatását kell figyelembe venni az ivóvíz felhasználása során. Aki a vízvezetékeken csőtörést, vagy a környezetében vízkimaradást észlel, azonnal jelentse a vízmű üzemeltetőjének és az illetékes kistérségi ÁNTSZ-nek. Amíg megnyugtató választ nem kapnak, a vezetékes vizet is csak forralva szabad használni! Az ár- és belvíz mentesítésével foglalkozóknak, vagy egyéb módon a szennyezett vízzel, tárgyakkal, anyagokkal kapcsolatba kerülőknek (pl. lakótér takarítás stb.) a munkavégzés után, illetve minden étkezés előtt fertőtlenítőszerrel kell kezet mosniuk.
A vízzáró csomagolású élelmiszerek (fémdoboz, konzerv, üveg, műanyag palack stb.) a külső felszín fertőtlenítése után fogyaszthatóak. Különös gondot kell fordítani a gyermekek, betegek, idősek megfelelő, kielégítő étkeztetésére, biztonságos élelmiszer és ivóvíz (lehetőleg palackozott víz) ellátására. A szennyezett ruhaneműket, textíliákat fertőtlenítőszerrel kell kimosni, majd kivasalni. Az elöntött házak lakóterei, az alagsori helyiségek, a pincék stb.
az ár levonulása után alapos takarítás és fertőtlenítés után vehetők újra használatba. A háztartási hulladékot ár- és belvízmentes szemétlerakó helyre kell szállítani. Az elhullott állatokat csak az ár- és belvízmentes területen elhelyezett dögkutakba szabad szállítani. Az állategészségügyi hatóságokat kell értesítenie annak, aki elhullott állatokat lát, talál. Kézfertőtlenítéshez fertőtlenítő oldat készítése: vízben literenként két tabletta Neomagnol tabletta feloldása, plusz egy evőkanál ecet hozzáadása.
A kezet 1 percig kell a vízben tartani, az oldat 4 óráig használhat. Kézfertőtlenítéshez bármely közforgalomban kapható kézfertőtlenítő is megfelelő. Szennyezett használati tárgyak fertőtlenítése: főzőedények, evőeszközök, játékok tisztítás utáni 30 perces áztatása javasolt, hypós oldatban (10 liter vízhez 6 dl hypó) vagy Neomagnolból készített oldatban (literenként 20 tabletta Neomagnol).
Bútorok, egyéb mosható lakberendezési tárgyak fertőtlenítése: a fertőtlenítéshez 10 db Neomagnol tablettát 1 liter vízben kell feloldani, majd a vízből kiemelt és megszikkadt felületeket ezzel az oldattal átmosni. Az oldatot hagyják a felületre rászáradni. 24 óra elteltével a kezelt felületeket puha textíliával kell áttörülni.
Mosható textíliák fertőtlenítése: egy órás vizes vagy mosószeres áztatás után végezhető el,1 liter vízhez adott 5 db Neomagnol tablettát tartalmazó oldatban további 2 órán át történő áztatással. Nem mosható textíliák, kárpitos bútorok, szőnyegek fertőtlenítése: 1 liter vízhez 20 tabletta Neomagnolt adva és feloldva az oldattal a fertőtlenítendő textíliát alaposan át kell kefélni! (Vigyázat, a Neomagnol oldat színelváltozást okozhat!). Lakóházak, helységek fertőtlenítése: a fertőtlenítést csak akkor indokolt végrehajtani, ha a víz a helyiségből visszahúzódott.
Ebben az esetben a helyiség padlózatáról – amennyiben azt nagyobb mennyiségű iszap és egyéb szennyező anyag borítja – a szennyeződést egy erre a célra kijelölt helyre távolítsuk el, majd a padlózatot, a mosható felületeket (pl. csempeburkolat stb.) a fentiek szerint elkészített Neomagnol oldattal kell átmosni. Az oldatot hagyjuk rászáradni a felületre. Nem mosható felületeket (pl. meszelt fal) 10 %-os klórmész oldattal kell bemeszelni. (A 10 %-os klórmész oldat készítése: 250 gr klórmészhez 2 liter vizet öntünk fokozatosan, állandó keverés mellett teljes feloldódásig.) Csak frissen készített oldat használható!
A klórmészpor használata fokozott elővigyázatosságot igényel, belégzését, szembe, nyálkahártyára valójutását kerülni kell. A bőrfelszínt védőkesztyű használatával, testfelszínt takaró ruházattal védeni kell.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.