A keleti országrészben az átlagos fizetési határidő magasabb, illetve a 90 napos – bedőlés gyanús – késedelmek aránya is magasabb, mint nyugaton. Egy keleti régióban tevékenykedő, vagy a keleti megyékkel üzleti kapcsolatban álló vállalat akár 15 nappal is később jut hozzá kintlévőségéhez, mint a nyugati régióban tevékenykedők.
Mivel az átlagos fizetési késedelem nyugaton is 10-15 nap között van, így itt sem hanyagolható el a követelésbehajtás, a vevői nem vagy késve fizetések kezelése. A széttagoltság ráadásul tovább fokozódik, mivel a vállalatok bedőlési aránya az ország keleti felében még tovább nőtt az előző évi állapothoz képest.
A 2010 év eleji bedőlési arányok (felszámolások és csődeljárások száma osztva a cégszámmal) az ország megosztottságát mutatják. Ez alapján látható, hogy 2010 májusáig az ország keleti részén jóval nagyobb arányban kerültek a cégek felszámolás vagy csődeljárás alá, mint a keleti országrészben. Az elmúlt 12 hónapban Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében volt a legnagyobb a bedőlési arány, míg Pest megye büszkélkedhet a legkisebb bedőléssel. Nem elég azonban csak ezt figyelembe venni.
Az elmúlt 12 hónapot összehasonlítva az azt megelőző egy évvel, azt láthatjuk, hogy keleten még tovább romlik a bedőlési arány. A legrosszabb bedőlési arányú Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei vállalatok fizetésképtelenségi eljárásban való szereplésének aránya viszont javult, bár ebben a megyében annyira magas volt a bedőlési arány, hogy még a jelentős javulás ellenére is a legrizikósabb megye maradt. A helyzetet tovább rontja, hogy még mindig jelentősen több megyében emelkedik a bedőlési arány, mint amennyiben csökken.
Az átlagos fizetési határidő a D&B Trade adatai alapján 2010 első negyedévében Magyarországon átlagosan 30,5 nap volt, de területileg élesen elkülönül az ország keleti és nyugati része. Míg Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar, Békés, Jász-Nagykun-Szolnok és Csongrád megyében átlagosan 35,1 nap volt a fizetési határidő, addig a nyugaton Győr-Moson-Sopron, Vas, Veszprém, Somogy, Komárom-Esztergom megyében 26,6 nap.
Ha összehasonlítjuk a 2009 első negyedévével az idei első 3 hónap adatait, akkor azt láthatjuk, hogy 2009-ben még a 30 nap feletti átlagos fizetési határidő kevésbé volt jellemező, mint napjainkban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.