A Magyar Villamos Művek csoporthoz tartozó villamosenergia rendszerirányító, a Mavir 2007 májusában hozta létre leányvállalatát, a HUPX Magyar Szervezett Villamosenergia-piac Zrt.-t 20 millió forint alaptőkével. A projekttársaság legfőbb feladata az előkészítő munkák elvégzése volt a szervezett villamosenergia-piac létrehozása érdekében. A HUPX mintegy félmilliárd forint értékű beruházása öt éven belül térül meg.
A tőzsdetársaság 2009 áprilisában kapott 10 évre szóló engedélyt a Magyar Energia Hivataltól a tőzsde működtetésére.
A kereskedés lényegében reggel történik, de a korábban 9.30-ra tervezett zárást a kereskedők kérésére eltolták 10.45-re. Az üzleteket euróban számolva megawattórában kötik a tőzsdén, de a KELER KSZF-en keresztül lehetőség van forintban történő elszámolásra is.
Medveczki Zoltán, a HUPX vezérigazgatója korábban azt mondta az MTI-nek, hogy a budapesti áramtőzsde díjai az európai piaci árskála közepén lesznek, elég vonzóak ahhoz, hogy érdemes legyen a HUPX-on kereskedni.
A HUPX jelentős szerepet játszhat az európai piacok integrálásában, amelynek első lépése a piacok összekapcsolása lehet az országhatáron. Ez azt jelenti, hogy a magyar szervezett villamosenergia-piac fontos intézményként fogja elősegíteni az egységes európai piac létrejöttét.
A kereskedési rendszer a párizsi székhelyű EPEX Spot ETS rendszere, az ügyeletek pénzügyi elszámolását pedig a European Commodity Clearing AG (ECC) a magyar KELER KSZF részvételével végzi.
Az EPEX Spot ETS teljesen új kereskedési rendszer, gyorsabb, mint a többi és alkalmas a piacok összekapcsolására. A kereskedésben a felek megnevezése nélkül az ajánlati könyvben regisztrálják a vételi és eladási árajánlatokat és mennyiségeket, és azokat párosítja össze a rendszer.
MTI Eco-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.