Június 11-én Jurij Bojko, tüzelőanyag és energetikai miniszter a Gazprom orosz céget azzal vádolta, hogy az Ukrajna elleni keresetében Dmitrij Firtas ukrán oligarchát támogatja. Egy hete a stockholmi választott bíróság határozatot hozott a NAK Naftogaz és a RosUkrEnergo (RUE) közötti vitában, és a Naftogazt arra kötelezte, hogy adjon vissza a RUE-nek 11 milliárd köbméter gázt, továbbá a szerződés be nem tartása miatti késedelmi kamatként biztosítson még további 1,1 milliárd köbméter gázt.
Ezen túlmenően, Ukrajnának még 197 millió dollárt is ki kell fizetnie. „A keresetet a Gazprom ügyvédei írták alá és ez tény”, - mondta Bojko a „Suszter Live” televíziós adás keretében. Ahogy ezt a Kommerszant publikálta, a Gazpromban nem hivatalosan elismerik a RosUkrEnergo támogatását. „Mi valóban támogattuk ezt a céget, mivel mi a részvényesei vagyunk”, - mondta a Gazpromból egy forrás. Vissza tudja-e adni Ukrajna a gázt a RUE számára, továbbá, bele kellett-e egyeznie Ukrajnának a stockholmi választott bíróság illetékességébe – ezek a kérdések ma rendkívül aktuálisak.
Ugyanígy a Gazprom támogatási kérdése – Oroszország milyen célból támogatja Firtas cégét? Furcsa bíróság Ukrajnának a nemzetközi bíróságokkal fennálló kapcsolatai időnként nagyon furcsák szoktak lenni. Az országunk gyakran csak azon nemzetközi bíróságok döntését ismeri el, melyek joghatósága alá nem tartozik. Ilyen volt a helyzet például a Zmeinyj sziget selfével (kontinentális talapzatával). Ukrajna megállapodott Romániával és kötelezte magát, hogy végrehajtja az ENSz bíróságának döntését, bár Ukrajna nem tartozik annak joghatósága alá. Lényegében, az országunk nyugodtan elzárkózhatott volna a román javaslattól, és elkezdhette volna a kontinentális talapzaton a lelőhelyek feltárását. És a nemzetközi jog nem mellette állt volna, mivel Ukrajna határai, beleértve a tengerieket is, Románia által a Szovjetunióval kötött szerződésben kerültek elismerésre. Viszont Ukrajna, nem lehet tudni, miért, úgy döntött, hogy aláveti magát a bíróságnak. És veszített. Egy olyan ügyben, mely tulajdonképpen a firtasi milliárd köbméterekhez hasonló helyzetet jelent.
Egy sor szakértő vélekedik úgy, hogy a Firtas cége és a Naftogaz közötti 14/935-3/04 számú szerződés által létrehozott Stockholmi bíróság jogosult arra, hogy megtárgyalja azt, hogy megfelelnek-e a 2009. január 20-i átruházási szerződésnek és az ezzel kapcsolatos RUE és Gazprom közötti szerződéseknek a Naftogaz cselekedetei. De vajon van-e a Stockholmi választott bíróságnak illetékessége arra, hogy más szerződés vonatkozásában is eldöntse a vitákat – ez itt a kérdés. Stockholmban úgy döntöttek, hogy megvan az illetékességük, ugyanakkor felmerül a második kérdés – a Naftogaz és a RUE közötti vita a választott bírósági hivatkozás határai közé esik-e. Nem tartalmaz-e a bírósági határozat olyan megállapítást, mely túllép a választott bírósági hivatkozás határain.
Ez egy egyáltalán nem üres kérdés, mivel a nemzetközi választott bírósági határozat végrehajtási engedélyét Kijev város sevcsenkói kerületi bíróságának kell kiadnia. Ezen kívül, már ennek a bíróságnak a döntése ellen Kijev város fellebbviteli bíróságán és Ukrajna Legfelsőbb bíróságán lehet fellebbezni. És amennyiben a fenti ukrán bíróságoknak akár az egyike elismeri, hogy a Stockholmi bíróság döntése túllép a választott bírósági hivatkozás határain, akkor a Naftogáz meg van mentve. Ezen túlmenően, az ukrán bíróságok megtehetik azt is, hogy nem engedélyezik a nemzetközi választott bírósági határozat végrehajtását azon az alapon, hogy az ellentmond Ukrajna közrendjének: ez megroppantja az állam gazdasági érdekeit. A Stockholmi bíróság döntése rendkívül kedvezőtlen az országunkra nézve.
Ezzel kapcsolatosan felmerül a kérdés – pártatlanok lesznek-e az ukrán bíróságok, és lesz-e elegendő akaraterejük arra, hogy ne engedélyezzék a stockholmi döntés végrehajtását. A RUE kontra Naftogaz ügynek van még egy furcsasága. A Zerkarlo nyegyeljiben publikált Gazprom és Naftogaz közötti szerződések tanúsága szerint a nemzeti részvénytársaság semmivel sem tartozik a RUE-nek. Lényegében, a Naftogaz kifizette Firtas cégének az adósságát a Gazprom felé – 1,7 milliárd dollárt fizetett 11 milliárd köbméter gázért. Valójában, a nemzeti részvénytársaság kivásárolta a RUE adósságát. Mivel a Firtas cége által vásárolt gázt a „naftogázos” gáztárolókban tárolták, a Naftogaz a RUE adósságát nem pénzben hajtotta be, hanem gázzal. Ettől függetlenül, a Naftogaz végeredményben veszített és most köteles 12,1 milliárd köbméter gázt visszaadni a RosUkrEnergonak. És mikor fogják visszaadni a Naftogaznak az 1,7 milliárd dollárt, és egyáltalán visszaadják-e, ez egyelőre nem ismeretes.
Kés a hátba
Az ukrán fél számára kellemetlen meglepetést jelentett a Gazpromnak a RosUkrEnergo oldalán történő fellépése. Még az oroszországi cégnek az a magyarázata, hogy Firtas cégének egy része az övé, sem tudja teljes mértékben megmagyarázni az oroszok cselekedeteit. Annál inkább, hogy az oroszországi tömegtájékoztatás információi szerint, a Gazpromnak elhatározott szándéka az, hogy kilépjen a RosUkrEnergo részvényesi köréből – erről ír a Vedomosztyi. A kiadvány információi szerint Alekszej Miller, a Gazprom elnöke két héttel ezelőtt vitatta meg ezt a kérdést Dmitrij Firtassal. Jelenleg a Gazpromnak és Firtasnak egyenlő mennyiségű részvénye van – 50-50%. Ugyanakkor a gazpromos részvényeknek a Firtas általi megvásárlása csak az után következik be, hogy a Naftogaz visszaad a RUE számára 12,1 milliárd köbméter gázt. Ezután pedig a „Gazprom export”-nak mintegy ezt a gázmennyiséget kell a RUE-től kivásárolnia, majd ezt követően a Firtas cége visszaadja a Naftogaznak azt az 1,7 milliárd dollárt, aminek ellenében leírták a gázt. És csak ez követően adja el a Gazprom a saját részét Firtas cégeinek.
A Vedomosztyi információi igaznak tűnnek legalább is amiatt, hogy abban az esetben, ha a Naftogaz visszaadja a hírhedt 12,1 milliárd köbméter gázt, akkor a RUE-nél felmerül a probléma: hogyan és kinek is adja el ezt a gázt. Odaadja-e a Naftogaz a RUE-nek a saját ügyfeleit? Vagy a Gazprom szánja el magát egy hallatlanul bőkezű attrakcióra, és ajándékba odaadja a magyar és a lengyel szerződéseit? Az első változat a valószínű. Különösen, figyelembe véve Dmitrij Firtasnak a jelenlegi hatalommal fennálló kapcsolatait.
Ugyanakkor a profilba illő minisztérium fejének még bonyolultabb lesz megszabadulni a Firtassal való kapcsolatoktól, melyek, amennyiben hiszünk az Ukrainszkaja Pravda által megtalált dokumentumoknak, igen szorosak. Nem lesz egyszerű az ukrán elnöknek sem, akit szintén meggyanúsítottak azzal, hogy kapcsolatban áll az ukrán oligarchával. Igen, és hogyan magyarázzuk meg a népnek, a hirtelen „fellángolt szerelmet” az iránt a cég iránt, amelyik térdre kényszerítette Ukrajna energetikáját? Hogyan magyarázzuk meg a fűtetlen házakban való fagyoskodás perspektíváját annak, aki az „Ukrajna – az emberek számára” jelszavával megválasztotta őt? A második verzió – figyelembe véve a Gazprom étvágyát, igen csekély valószínűségű.
A Firtas és a Miller közötti feltételezett ügylet megmenti a RosUkrEnergót az Ukrajnától kapott gáz értékesítésével kapcsolatos fejfájásoktól. Hiszen Ukrajna számára az, hogy a Gazprom támogatja Firtast, kés a hátába. Abban az esetben, ha a Naftogaz odaaadja a 12,1 milliárd köbméter gázt, akkor nem lesz képes a fűtési szezonhoz szükséges 25 milliárd köbméter gáz felgyűjtésére. Így vélekedik Alekszandr Gudima, a Parlament tüzelő és energiaügyi bizottságának tagja.
Azt Bojko jelentette ki, hogy Ukrajnának nincsen sem pénze, sem gáza. „Nem lesz ilyen mennyiségű erőforrás-átadás, mert az egyszerűen nincs és nincs is honnan előszedni. Nincs sem pénz, sem gáz”, - mondta Bojko június 11-én este az Inter televíziós csatorna adásában. „Megértjük, hogy a bírósági eljárás folyamatban van. Az oroszországi partnereinknek jeleztük, hogy nem fogunk odaadni a saját mérlegünkről 11 milliárd köbméter gázt. Semmilyen körülmények között, egyszerűen nincs, s az országot nem hagyjuk gáz nélkül”, - mondta a miniszter.
Miért segítette Oroszország Firtast, hogy Ukrajnát ilyen rendkívül kilátástalan helyzetbe hozza? Hiszen korábban a Gazprom ellenkezőleg, elősegítette azt, hogy megfosszák a RUE-t az átkozott 11 milliárd köbmétertől. Ez egy egyszerű következetlenség, vagy ravaszul kiszámított „többmenetesség”? A válasz nagyon egyszerű – ez a szituáció elősegítheti azt, hogy a Gazprom bekebelezze a Naftogazt. Ez egy sor szakértőnek a meggyőződése. „Oroszország a helyzet kihasználásáról döntött, hogy engedményeket csikarjon ki Ukrajnából.
Úgy gondolom, hogy, miután Oroszország a Naftogáz Gazprom általi bekebelezésének kérdésében nem kapott Ukrajnától engedményeket, most kerülő úton próbálkozik”, - vélekedik Gudima. Vele szolidáris az IK Brokerkreditservis cégtől Makszim Sein. Véleménye szerint a Gazprom leginkább arra fog törekedni, hogy Ukrajna belső gázpiacát teljes mértékű ellenőrzése alá vonja. Ugyanakkor a tüzelőanyag és energetikai miniszter cáfolja azt az információt, hogy a tartozás beszámításaként Ukrajna átadhatja a saját gázszállító rendszerének egy részét a Gazpromnak, mint a RUE tulajdonostársának. „Ilyen szituáció nem alakul ki”, - biztosította Bojko az ukránokat június 11-én. Ugyanakkor megjegyezte, hogy Oroszország javaslatát egy gázszállítással és gázkitermeléssel foglalkozó, Ukrajnával közös vállalat létrehozására „nagyon alaposan tanulmányozzák”. Ugyanakkor ez csak paritásos feltételek mellett lehetséges.
„Készek vagyunk bármilyen, a nemzeti érdekeknek megfelelő formációban részt venni, de csak paritásos alapon – 50 az 50-hez. 50 százalékot letesz a mi országunk és 50 százalékot a Gazprom, - mondta Bojko. Ha a Gazprom nem célozza meg Ukrajna energetikai piacának birtoklását, még akkor sem jár rosszul. A RUE és a „Gazprom export” közötti feltételezett ügyletnél a pénz fele visszakerül a Gazpromhoz, hisz ez a cég rendelkezik a RosUkrEnergo részvényeinek 50%-ával. Végeredményben, a Gazprom 12,1 milliárd köbméter gázt fél áron vásárol! Mindenképpen, a Naftogaz adóssága meghaladja Ukrajna erejét. Igen, és jogos-e?
„Amikor megkapjuk a bírósági határozatot, azt elküldjük az igazságügyi minisztériumba a megfelelő szakértői vizsgálatra. És a továbbiakban a kormány megnézi, hogy milyen módon tud kijönni ebből a helyzetből”, - jelentette ki a tüzelőanyag és energetikai miniszter. Az SzBU-nál (Ukrajna Biztonsági Szolgálata – a fordító megjegyzése) úgy döntöttek, hogy nem várják ki az igazságügyi minisztérium kegyeskedését, és büntetőügyet kezdeményeztek a RosUkrEnergo (Svájc) keresetével kapcsolatosan a Stockholmi választott bíróságnál hozott döntés eredményeképpen az államnak okozott kár tényéért.
De a fő kérdés továbbra is nyitott: kinek az oldalára áll az ukrán hatalom – az elnökhöz közeli oligarcha vagy pedig Ukrajna oldalára? Mi fog prioritást élvezni az ukrán bíróságok számára – a választott bíróság nem egyértelmű döntésének elismerése vagy az üggyel történő részletes megismerkedés.
Borisz Rugy, Podrobnosztyi A Vedomosztyi és a Zerkarlo nyegyelji anyagai alapján
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.