Januárra halasztották a patikák és a gyógyászati segédeszközöket forgalmazók online elszámolását az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral (OEP) – jelentette be Cserháti Péter, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium egészségügyi államtitkár-helyettese. Ennek célja, hogy a betegek biztonsággal jussanak hozzá az emelt és kiemelt támogatással fölírt orvosságokhoz és eszközökhöz. Így fél évig még tesztüzemben működik a rendszer.
Az OEP 40 millió forintot fordított az online rendszer kiépítésére az informatikai fejlesztésekre szánt keretéből, a cégeket közbeszerzési eljárás keretében választotta ki – tudtuk meg a sajtóosztálytól. Céljuk, hogy valamennyi egészségügyi szolgáltató ugyanazon a rendszeren keresztül küldje el a teljesítményjelentését a biztosítónak, ezzel időt és pénzt spórolhatnak meg, hiszen a jelentés egy gombnyomással, néhány másodperc alatt a biztosítónál landol. A rendszer nem igényel külön fejlesztést a szolgáltatóknak, a kapcsolathoz szükséges azonosítókat az OEP biztosítja számukra. Tervek szerint hamarosan a háziorvosokat is bevonják az új rendszerbe. Jelenleg a legtöbb szolgáltató flopin vagy CD-lemezen számol el a területileg illetékes egészségbiztosítási pénztáraknál, amihez nekik kell beszerezni a szükséges adathordozókat.
A gyógyszertárak eddig dekádonként számíthattak az OEP-nek beküldött vények után járó tb-támogatás összegére, az online elszámolással viszont 2-3 nap alatt a számlájukon lehet a pénz – mondta Hankó Zoltán. A Magyar Gyógyszerészi Kamara alelnöke szerint az újfajta elszámolás javíthatja a fizetőképességüket, amire a jelenlegi „árrésszűke” világban nagy szükség van. Ideális esetben ugyanis az OEP 350 milliárdos gyógyszerkasszájából naponta 1 milliárd forinthoz juthatnak majd a patikák, ezért is fontos, hogy sikeres tesztüzem után vezessék be az online elszámolást. Ám a kamara úgy gondolja, hogy a recepten lévő BNO-kódok (milyen betegség terápiájára való a szer) ellenőrzése nem a patikus, hanem az OEP dolgának kell lennie. Ugyanis nem szabad a drága gyógyszereket szedő súlyos beteget terhelni azzal, hogy a vény téves kitöltése miatt a gyógyszerész visszaküldje őt az orvoshoz. Ezért a doktornak az OEP-pel kell rendezni a vitát – tette hozzá az alelnök.
A gyógyászati segédeszközöket forgalmazók szerint is az OEP dolga a receptek ellenőrzése, neki kell elbírálni: jogosult-e a beteg a segédeszközre vagy sem. Jóbai Zsolt, az Orvostechnikai Szövetség alelnöke egyébként azt reméli, hogy fél év elegendő lesz a még vitatott ügyek rendbe rakására. Jónak tartják ők is az online elszámolást, de a kötelező heti elszámolással nem értenek egyet. Ugyanis a forgalmazók többségének több telephelye van az ország különböző településein, ők küldik a központba a beváltott recepteket, s onnan juttatják el az OEP-hez. Ez a procedúra egy napot vesz igénybe. Az időtakarékosság miatt válaszhatóvá kellene tenni a heti, kétheti vagy a havi elszámolást – tette hozzá Jóbai Zsolt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.