Bojko Boriszov a beruházás mellett érvelve arra mutatott rá a Novinite hírportál beszámolója szerint, hogy a bolgárok "az életük végéig" profitálhatnak a tranzitdíjból, ha most rászánják a beruházásra a maguk részét, azaz hozzávetőleg 400 millió dollárt.
A miniszterelnök kiemelte: az Oroszországból Bulgárián át Görögországba és Törökországba a régi vezetéken szállított évi 17 milliárd köbméter gáz tranzitdíja évi 100-105 millió dollár.
Az új Déli Áramlat vezetéken évente kezdetben 14 milliárd, majd 31 milliárd köbméter földgáz megy át Bulgárián, ennek tranzitdíján fele-fele arányban osztozik Oroszország és Bulgária, mert a vezeték is közös tulajdonban lesz. Mivel az oroszok a későbbiekben évi 63 milliárd köbméterre akarják növelni a vezeték kapacitását, a tranzitdíjból származó haszon is a kétszeresére növekszik.
A Magyarországon is áthaladó Déli Áramlat fő célja a kockázatosnak tekintett tranzitországok - mindenekelőtt Ukrajna - elkerülése. A vezeték a tervek szerint Oroszországból a Fekete-tengeren át Bulgáriába, majd két ágon Olaszországba és Ausztriába vezet. A költségeket egyelőre csak becsülni tudják, de a Gazprom legutóbbi közlése szerint várhatóan 8,6 milliárd eurót tesznek ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.