Mezőgazdasági termelők, környezetvédelmi szervezetek, egyházi emberek tiltakoztak a héten az EPO Münchenben található, Isar-parti irodaépülete előtt a növény- és állatfajták szabadalommal történő levédhetősége ellen. A demonstráció kiváltója az volt, hogy a szervezet kedden és szerdán a brit Plant Bioscence cég által 2002-ben bejegyeztetett brokkoli-szabadalom elleni beadványokról tárgyalt. Bár az ügyben csak októberre várható végső döntés, a kedélyeket a mostani ülés is felborzolta.
A Plant Bioscence által nemesített brokkoli a hagyományos keresztezés és géntechnológiai beavatkozások kombinációjának eredményeként jött létre. A cég állítása szerint az általuk kitenyésztett fajta a hagyományosnál nagyobb koncentrációban tartalmaz rákellenes hatóanyagot. A 2002-ben bejegyzett szabadalom nemcsak a magára a növényre, de az ugyanilyen eljárással létrehozott vetőmagra is vonatkozik.
A szabadalmat 2003-ban és 2004-ben is megtámadta egy francia és egy olasz cég, illetve a holland Unilever konszern is - írja az FAZ. A kifogás alapját az 1973-as európai szabadalmi megállapodás képezi, amelynek értelmében a „lényegében biológiai és nem „technikai” módszerrel, vagyis tenyésztéssel létrehozott állat- és növényfajták nem védhetők le szabadalommal.
Az EPO eddig csupán rendkívül óvatosan annyit nyilatkozott, hogy a növény- és állatfajták levédhetőségének tilalma továbbra sem vita kérdése. Ugyanakkor azt is tisztázni kell – teszi hozzá a hivatal – hogy az adott eljárás tényleg csak biológiai, vagyis hogy olyan lépésekből áll-e, amelyek az ember beavatkozása nélkül is elképzelhetők lennének a természetben. A Plant Bioscience rákellenes brokkolija, illetve az izraeli mezőgazdasági minisztérium által bejegyeztetett szárazságtűrő paradicsom esetében azonban éppen ez a kérdéses, mivel az eljárásban géntechnológiai lépések is szerepelnek.
A bioszabadalmak elleni tiltakozás ugyanakkor már messze túlmutat a környezetvédelmi szervezetek tevékenységén. A mezőgazdasági szereplők attól tartanak, hogy a nemesítési eljárások szabadalmaztatása az egyes vetőmag- és állatfajták jogvédetté nyilvánításához vezető kiskapu. A berlini mezőgazdasági tárca által a hónap elején készített tanulmány szerint pedig a bioszabadalmak nagy mértékben hozzájárulhatnak a biológiai sokféleség csökkenéséhez.
Christoph Then, a Greenpeace szabadalmi specialistája szerint a brokkoli-szabadalom helyben hagyása valóságos „gátszakadást” eredményezhet. A különböző nemesítések jogvédetté nyilvánításával ugyanis a nagy konszernek magukhoz ragadhatják a legfontosabb élelmiszerek előállításának jogát, és ezzel az egész gyártási folyamatot ellenőrzésük alá vonhatják. Nem csak a fogyasztók, de a vetőmagot vásárló gazdák is a nagyvállalatok rabszolgáivá válhatnának Then szerint.
A tendencia pedig egyértelműen kimutatható. Amellett, hogy a nagy cégek sokkal több pénzt tudnak új vetőmagfajták nemesítésére fordítani mint a kisebb termelők, a körülményes és drága szabadalmaztatási eljárás is visszariaszt sok kisebb piaci szereplőt. Ennek következtében az olyan konszernek, mint a német BASF vagy az amerikai Monsanto sorban levédetik a hagyományos módszeren alapuló, vagyis biotechnológia nélküli nemesítési eljárásokat is.
Az egyik legnagyobb felhördülést keltő eset az volt, amikor a Monsanto a saját génkezelt szójájával etetett sertésfajtát is le akarta védetni. Ezzel a takarmánynövény eladásától kezdve a vendéglői tányérra kerülő rántott húsig minden lépés után jogdíj illette volna az óriáskonszernt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.