BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Beruházássorozat az Orexnél

Ékszerbevizsgáló labor nyílik az Andrássy úti új székházban, bővül a társaság zálogfiók-hálózata

Magyarországon egyedülálló ékszerbevizsgáló labort létesít az Orex új, Andrássy úti központjában. A tavaly megvásárolt háromemeletes palotában több százmilliós beruházás révén irodákat, óraszakszervizt, óra- és ékszerszaküzletet és zálogfiókot alakítanak ki. Ez utóbbiak egy hónapon belül kezdik meg a munkát; a tervek szerint bevezetik az ékszerlicitet is az értékesebb darabok esetén.

A több tízmilliós műszerparkkal felszerelt ékszerlabor nemcsak ékszerekről, hanem drágakövekről, luxusórákról is kiállíthat minőségi tanúsítványt, illetve végezhet értékbecslést mindazok számára, akik örököltek vagy aukcióra kívánják vinni kollekciójukat. A piacon elsőként drágakövekre, márkás órákra is nyújt majd záloghitelt a cég, mégpedig értékhatár nélkül – mondta el a Világgazdaságnak Kleeberg Zoltán, az Orex Zálog Zrt. zálogigazgatója. Mindehhez azonban nem elegendő a megfelelő műszerállomány, különlegesen képzett szakemberek is kellenek, akik nem csupán az üvegtől tudják megkülönböztetni a brillt, hanem a jól sikerült utánzatokat is azonnal felismerik. Itt ugyanis milliós hitelek kihelyezéséről lehet szó – tette hozzá a vezető.

A társaság évek óta nagy súlyt helyez a becsüsök folyamatos szakmai továbbképzésére. Olyannyira, hogy az osztrák anyacégnél, a Dorotheumnál is folynak képzések.

A luxuspiacot is megbillentette a válság, bár az Orexnél időarányosan csak néhány százalékos visszaesésről beszélhetünk – mondta Magyar Ágnes kereskedelmi igazgató, hozzáfűzve ugyanakkor, hogy érezhetően megváltoztak a vásárlási szokások. Talán a bankszférával szembeni bizalmatlanság egyik jele, hogy sokan aranyba fektetik megtakarításaikat. Azok, akik eddig nagy értékű ékszereket vagy órát vásároltak, nem akarják megvenni a huszadik milliós órát, hanem aranytömböket vesznek. Már az elmúlt években is folyamatosan nőtt az érdeklődés a befektetési céllal vásárolt 5–1000 grammos aranylapok, -tömbök, illetve az osztrák gyártmányú aranydukát iránt. Ezen felbuzdulva a karácsonyi szezon előtt az Orex is piacra dobta saját gyártmányú 5, 10, 50 grammos 24 karátos aranylapjait.

Az idén azonban ezek iránt akkora lett az érdeklődés, hogy fél év alatt gyakorlatilag elkapkodták az egész évre gyártatott mennyiséget. Az augusztusban beérkező újabb szállítmány várakozások szerint még az idén gazdára talál. A cég visszavásárlási garanciával értékesíti a befektetési aranyat, ez Magyar Ágnes szerint hozzájárult a kereslet élénküléséhez. Valószínűleg a forint árfolyamhullámzása szintén növelte az érdeklődést a befektetési arany iránt.

Másfél éve hektikusan mozog a világpiacon az arany ára. Tavaly januárban még 800-820 dollárba került egy uncia, később sokáig 1100–1300 dollár között táncolt, és az elmúlt hónapokban is 1160–1250 közt ugrált. Az is felhúzta a jegyzésárat, hogy egyrészt fél évvel ezelőtt a Bank of China kezdte növelni aranytartalékait, másrészt kiábrándultak a befektetők a virtuális aranyból, amellyel a brókercégek kereskedtek. Több ilyen társaság bedőlt, úgyhogy manapság mindenki szereti kézbe kapni a vásárolt aranytömböt.

Ami az Orex hálózatot illeti, az Andrássy úti szalon lesz az 51. üzlet. A következő a Corvin Centerben nyílik meg az idén, de már aláírták a szándéknyilatkozatot a jövő évben elkészülő szegedi Árkád bevásárlóközpontban létesítendő Orex üzletről is. Mindemellett éppen most bővítik a „zászlóshajót”, a Váci utcai boltot, amelyben szeptembertől felvonultatják a cég által forgalmazott összes exkluzív ékszert és a közel húsz óramárkát.

A zálogüzletág terjeszkedésének fő motorja

Az Orex terjeszkedésének fő motorja a 2007-ben indított zálogüzletág. Ez a piac hagyományosan nem ismeretlen a vállalat számára, hiszen a záloghitelezést – forráshiány miatt – csupán az évtized elején, a privatizáció előtt függesztették fel. Az idén 60 éves Orex 2004 decembere óta az osztrák One-Two Beteiligungs und Managementberatungs GmbH-hoz tartozik, amely egyben az 1707-ben alapított bécsi Dorotheumnak is tulajdonosa. A Dorotheum az ékszer-kereskedelem mellett hagyományosan erős az aukciós és a kézizálogpiacon: Ausztriában a záloghitelpiac több mint 90 százalékát tartja kézben. Mivel a záloghitelezésnek Magyarországon is ugyanolyan tradíciója van, mint Ausztriában, az új tulajdonos – az igényeket és a cégegyesülést kihasználva – már a kezdetektől arra törekedett, hogy ezzel a tevékenységgel hazánkban is bővítse magyar vállalata szolgáltatásait.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.