BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

CV-lódítások: a testbeszéd úgyis elárul

Nem szégyellnek túlozni az ausztrál álláskeresők önéletrajzaikban egy-egy jobb álláshely megszerzése érdekében. Az interjúig eljutni azonban csak egy dolog, a hibás testbeszéd egy amerikai felmérés szerint mindent elronthat.

Sok ausztrál álláskereső nem rest valótlanságokat állítani önéletrajzában abban a reményben, hogy önnön kvalitásainak "korrekciójával" nagyobb eséllyel hívják be állásinterjúra, és kapja meg a vágyott álláshelyet – derül ki az ausztrál Galaxy Research felméréséből.

A kutatás szerint az álláskeresők harmada ír, vagy mond kisebb-nagyobb hazugságokat célja elérése érdekében. Leggyakrabban a korábbi munkatapasztalatukkal kapcsolatban állítanak hamisat: mintegy 17 százalékuk túlozza el a valóságot. Emellett 16 százalékuk szerez be ismerősöktől referenciákat, 10 százalék lódít korábbi fizetése összegéről, 6 százalék küld teljesen hamis ajánlásokat, 3 százalék pedig képzettségéről hazudik.

Akár valósat, akár valótlant állítanak önéletrajzaikban az álláskeresők, az önéletrajzok elküldése és az állásinterjúra történő behívás azonban csak az első lépés az állás megszerzése felé. Az amerikai munkaerőpiaci tanácsadással és álláskereséssel foglalkozó CareerBuilder felmérése szerint a rossz testbeszéd könnyedén leronthatja az álláskereső esélyeit.

A kutatás során megkérdezett mintegy 2500 HR-s szakember 67 százaléka szerint a szemkontaktus hiánya, 38 százaléka szerint a mosolytalan arc, harmada szerint a nyugtalan testhelyzet is olyan viselkedés, ami csökkenti annak valószínűségét, hogy az interjú után a jelöltet alkalmasnak minősítse.

A felvételért felelős szakemberek 33 százaléka szerint a rossz testtartás, 26 százaléka szerint a túl gyenge kézfogás is rontja az álláskereső esélyeit. Mindezeken felül az interjúztatók 21 százaléka zavarónak és helytelennek találja, ha az interjúalany keresztbe fonja a karját a mellkasán, illetve, ha zavarában a hajával játszik vagy az arcát piszkálja, 9 százalékuk pedig azt sem szereti, ha az álláskereső túl sokat gesztikulál.

A CareerBuilder tanácsai szerint nagyon fontos, hogy az álláskereső magabiztos benyomást keltsen az interjún, a fenti hibák azonban ennek ellenkezőjéről, többek között zavarról és kényelmetlenségről tanúskodnak. Ezek elkerülése érdekében a szakértők szerint fontos, hogy az interjú előtt az álláskereső próbáljon meg megnyugodni, például hagyjon elég időt magának a helyszínre érni, lélegezzen mélyeket, míg várakozik, és lehetőleg ne igyon stimuláló hatású italt a beszélgetés előtt.

A beszélgetésekre érdemes előre felkészülni is: javasolt informálódni a cégről, végiggondolni a lehetséges kérdéseket és válaszokat, és az interjúszituációt gyakorolni ismerősökkel, barátokkal. Ez utóbbit akár tükör előtt is el lehet próbálni, így az álláskereső ellenőrizni tudja saját testbeszédét és észreveheti a zavaró hibákat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.