Egyes jelek szerint az ukrán kormány visszaadja a RosUkrEnergónak (RUE) a tőle 2009 elején lefoglalt, 12,1 milliárd köbméter gázt, írja a jamestown.org, ukrán médiaforrásokra hivatkozva.
Arról, hogy a RUE-nek visszajár a gáz, és még 192 millió dollár, június elején határozott a stokholmi választott bíróság. Ám az ukrán vezetés egyrészt továbbra is vitatta a követelés jogosságát, másrészt azt hangsúlyozta, hogy felborul az ország gázellátásának az egyensúlya, ha eleget tesz a bíróság döntésének. Az említett mennyiség az ország éves gázfelhasználásának az ötödét képviseli. Ukrajnának szeptember 1-ig veheti tudomásul a döntést, vagy szeptember 8-ig fellebbezhet ellene.
A RUE által Ukrajában tárolt, és az európai, például a magyarországi piacra szánt gázát Julija Timosenko volt miniszterelnök utasítására „vette meg” az ukrán állami Naftogaz, a 2009-es év eleji, gázválság idején. Igaz, hogy egy másik ügyletből adódóan a Naftogaznak valóban volt bizonyos követelése a RUE-val szemben, de a gáz akkori áránál sokkal kisebb, és a tartozás rendezésének sem volt jogszerű módja a gáz lefoglalása.
A RUE az orosz Gazprom és egy svájci cég vegyes vállalata, utóbbi többségét Dmitro Firtas ukrán üzletember ellenőrzi. 2006-2008. között a RUE közvetítőként vett részt az orosz Gazprom és vevői közötti gázügyletekben. Julija Timosenko és Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök múlt évi megállapodása alapján megszűnt a RUE ukrajnai gázkereskedelmi joga. Bár a tranzitjogáról nem döntöttek, gáza lefoglalásával fizikailag megakadályozták, hogy Ukrajnából gázt továbbítson más országokba. (Négy hónapon át, nem szabályszerű módon mégis érkezett Magyarországra Ukrajnából gáz a RUE-től, elszámolásáról ma is tartanak a perek.)
Dmitro Firtas a cégétől elvett gáz ügyében a stockholmi választott bírósághoz fordult. Nemrég felmerült, hogy a Naftogaz tulajdonképpen azért veszített, mert a Gazprom és Timosenko nyomására a bíróságnak beadott papírokról kihagyta egyes Gazprom tisztviselők nevét (Ukrainszka Pravda, július 26; Zerkalo Nyedeli, augusztus 7). Márpedig emiatt úgy tűnt, hogy a Naftogaz a gáz tulajdonosa jóváhagyása nélkül foglalta le a RUE gázát. A kijevi NOMOS kutatócég elemzői szerint most tehát arra hivatkozva, hogy a RUE valójában a Timosenkóval megállapodott Gazprom leányvállalataként lépett fel, a Naftogaz fellebbezhetne Stockholmban. Igaz, maga a NOMOS is valószínűtlennek tart egy ilyen indokú fellebbezést, de emlékeztet, hogy Firtasnak befolyásos barátai vannak az új kormányban (Zerkalo Nyedeli, augusztus 7). Jurij Bojko tüzelőanyag- és energia miniszter régi jó barátja.
A stockholmi döntés nem léphet hatályba, amíg azt egy ukrajnai bíróság is jóvá nem hagyja. Ez ügyben a RUE július közepén fordult egy kijevi kerületi bírósághoz. Az eljárás elvben hónapokat is igénybe vehet, a RUE várakozásai szerint szeptember 1-jén megszületik a számára kedvező döntés. (Kommerszant-Ukrajna, augusztus 6).
Közben az ukrán kormány a RUE kompenzálásáról is egyeztet. Jurij Bojko azt javasolja, hogy a RUE adja el a helyi ipari felhasználóknak, mert, ha kivinné az országból, gázhiány keletkezne Ukrajnában. (Kommerszant-Ukrajna, augusztus 9). Ha viszont a belpiacon adná el a gázt, az azt is jelentené, hogy visszatérne Ukrajnába, Julija Timosenko fáradozásai ellenére. Ám, ha a Naftogaz visszaadja a gázt a RUE-nek, akkor saját maga több orosz gáz vásárlására kényszerül. Ezzel nehéz helyzetbe hozza a saját kormányát, amely az IMF felé kötelezettséget vállalt, hogy idei és jövő évi GDP-jén belül 1 százalék alatt tartja a Naftogaz veszteségét. Ha ez nem sikerül, az IMF felfüggesztheti az Ukrajnának adott, 15 milliárd dolláros készenléti hitelét.
Firtasnak lesz hová tennie a pénzét, ha visszakapja. Újra kell szerveznie a Nadra bank külföldi adósságait, és újra is kell tőkésíteni (www.nadra.com.ua, augusztus 9). Az ukrán kormány májusban már elhatározta, a külföldi adósságok újraszervezése után Firtassal közösen 1,3 milliárd dollárt tesz a pénzintézetbe. Augusztus 10-én a Ekonomicseszkije Izvesztyija üzleti napilap arról számolt be, hogy Firtas a Sztirol és az Azot ukrán vegyipari társaságok megvásárlására készül, mindkettő ára 300-600 millió dollár között mozoghat.
Firtasnak lesz hová tennie a pénzét, ha visszakapja. Újra kell szerveznie a Nadra bank külföldi adósságait, és újra is kell tőkésíteni (www.nadra.com.ua, augusztus 9). Az ukrán kormány májusban már elhatározta, a külföldi adósságok újraszervezése után Firtassal közösen 1,3 milliárd dollárt tesz a pénzintézetbe. Augusztus 10-én a Ekonomicseszkije Izvesztyija üzleti napilap arról számolt be, hogy Firtas a Sztirol és az Azot ukrán vegyipari társaságok megvásárlására készül, mindkettő ára 300-600 millió dollár között mozoghat. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.