A türkmén állami televízió pénteki beszámolója szerint a kínai Állami Fejlesztési Banktól várják a hitelt a 16 billió köbméter földgázt tartalmazó mező fejlesztésére. Türkmenisztáné a világ nagyságra negyedik földgázvagyona. A türkmenisztáni földgázmezők feltárásán és fejlesztésén kínai cégeken kívül Dél-Korea és az Egyesült Arab Emírségek vállalatai dolgoznak.
Türkmenisztánból már szállítanak földgázt Kínába a decemberben megnyílt Közép-Ázsia-Kína gázvezetéken. Ennek kapacitása évi 40 milliárd köbméter lesz két éven belül, ezért kell gyorsan növelni a gázlelőhelyek termelését. A türkmén kormány Indiával és Pakisztánnal is előzetes gázexport-megállapodást készít elő, ezeket várhatóan ez év végéig írják alá, szintén a türkmén állami televízió pénteki közlése szerint.
Az orosz Komszomolszkaja Pravda egy korábbi elemzése szerint ez az Oroszországot elkerülő vezeték csapást jelent a kínai piacra törekvő orosz Gazpromnak. Az orosz kormány 2006 óta tárgyal vezetéképítésről Kínával, mert exportpiacai szaporítása révén jobb tárgyalási pozíciót szeretne az EU-val szemben, de lemaradt Türkmenisztán mögött. A türkmén gáz kínai felhasználása a Gazprom ukrajnai exportját is nehezítheti.
A türkmén kormány pénteken négy amerikai olajvállalatot is megnevezett, amelyek bekerültek a Kaszpi-tengeri türkmén olajlelőhelyek koncesszióira kiírt pályázat második fordulójába.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.