"A játék neve az utolsó emberig. Amikor beütött a válság, és csökkenni kezdett az üzleti utasforgalom, egyértelművé vált, hogy óriási gondjaink lesznek" – összegezte a helyzetet a Bloombergnek az Ír Hotelszövetség elnöke, Paul Gallagher.
A gazdasági prosperitás évtizede alatt legalább kétszáz új szálloda nyílt meg, amelyek a válság kezdete óta a csökkenő forgalom következtében egyre növekvő adósságot halmoznak fel. 1997 és 2007 között számtalan hotel megháromszorozta kapacitását, és adókedvezményeket kapott azzal a feltétellel, hogy legalább hét évig nyitvatart. Az ír szállodák foglaltsági aránya 54 százalékra csökkent tavaly, ez a nyolcvanas évek óta nem látott alacsony szint.
A 2010 júniusáig tartó két év alatt az országba érkező turisták száma 20 százalékkal csökkent, a hotelek pedig jelenleg 7 milliárd euró összegű banki hitellel rendelkeznek, ez szobánként 111 ezer eurót jelent. A második legnagyobb ír bank, az Allied Irish Banks Plc adatai szerint a szállodáknak nyújtott kölcsönök 60 százaléka a bedőlés határán áll vagy megfigyelési listán van. Ezek a vállalatok igyekeznek csökkenteni áraikat, hogy versenyben maradjanak a hosszabb múltra visszatekintő riválisaikkal szemben.
Egyes hoteleket pedig a hitelező bankok tartanak életben, hogy ezzel minimalizálják a veszteségeket. A rossz kölcsönök átvételére felállított ír Nemzeti Eszközkezelő eddig 48, szállodáknak nyújtott, bedőlni készülő hitelt vett át eddig. A szervezet által kezelésbe vett, legfrissebb hitelcsoportban 23 százalékot tesz ki a szállodai kölcsönök aránya. A négycsillagos dublini Gibson Hotel vezérigazgatója szerint egyébként éppen az a gond, hogy a pénzintézetek olyan szállodákat is életben tartanak, amelyek erre önmagukban nem képesek, ez pedig komoly kárt okoz más, jól teljesítő szállodáknak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.