Az év végére a szakember szerint – a cégmegszűnéseket is bekalkulálva – 42 ezren lesznek az építőipari lajtromban. Arra a felvetésünkre, hogy ma Magyarországon mintegy 90 ezer építőipari cégről beszélnek szakmai körökben, Ay János így reagált: valóban, körülbelül ennyien vették fel tevékenységi körük közé az építőipari munkákat, vagyis ennyi cég, vállalkozó tüntetett fel erre utaló TEÁOR-számot, ám ténylegesen még ennek a fele sem tevékenykedik a szakmában.
A nyilvántartási kötelezettség bevezetésének hátterében elsősorban az áll, hogy az ágazatban elharapózott a tisztességtelen piaci magatartás, mindennapossá váltak a nemfizetések, a csalárd csődök, óriási méreteket öltött a lánctartozás. Közben meg látványosan romlott a kivitelezői minőség.
A regisztráció módot adhat arra, hogy a szabályok áthágóit szankcionálják, s adott esetben ki is zárhassák a tevékenységet gyakorlók közül. Több lehetőségük is van egyébként a vállalkozásoknak arra, hogy bekerüljenek a nyilvántartásba, ezt megtehetik elektronikus úton, de személyesen az iparkamarák ügyfélszolgálatánál is jelentkezhetnek.
A kamara igazgatója szerint a regisztrálók aránya kedvezőnek mondható, márcsak azért is, mert csak azoknak kell felvetetniük magukat a rendszerbe, akik valójában végzik az adott tevékenységet. Azonban az építőipar mai helyzetében hiány van munkából. Ay János szerint például ácsok és állványozók panaszkodnak arra, hogy nincs megrendelésük.
A jogszabály szerint csak azokat regisztrálják, akiknek megvan az ehhez szükséges képzettségük, vagy igazolják, hogy dolgoznak a cégüknél megfelelő képzettséget szerzett munkatársak. Az építőipari technológiák fejlődésével azonban egyre szaporodnak azok a munkák, amelyekhez speciális tudnivalók kellenek, ilyenek például az energiatakarékossággal összefüggő építési területek.
Az MKIK az építőipari szakszövetséggel együttműködve próbálja kialakítani a szükséges képzéseket, ám vannak másféle kezdeményezések is. Ilyen például a Masterplast Kft.-é, mely OKJ-s képesítést adó hő- és hangszigetelő szakképzést indít egy országos hatáskörrel működő, felnőttképzést végző társasággal összefogva. A kezdeményezés a naprakész szaktudás nyújtása mellett segíti az építőipari kivitelező vállalkozásokat abban, hogy eleget tegyenek a törvényben megszabott követelményeknek.
„A Masterplast úgy döntött, hogy a képzés területén igyekszik segíteni az építőipari kivitelező cégeknek, hogy megfelelhessenek a jogszabályi előírásoknak. Az A.B.A. Tréning és Tanácsadó Kft.-vel, mint országosan működő, akkreditált felnőttoktatási szervezettel együtt beindítja az államilag elismert, OKJ-s vizsgával záruló hő és hangszigetelő szakmai képzését. A képzés 120 órás, és az előzetes tervek szerint 3-4 hónapig tart” – közölte Csokló Gábor, a Masterplast Group műszaki igazgatója.
A résztvevők az általános építőipari feladatok témakörétől indulva, anyagszükséglet-számítással, ütemtervek készítésével, építéshelyi dokumentálás szabályaival ismerkednek meg, majd az alkalmazott hő- és hangszigetelő anyagok részletes anyag- és technológiai ismereteit sajátítják el. Megtanulják a megfelelő hőszigetelés kiválasztásának szempontjait, a megbízható rögzítéstechnika feltételeit és a kivitelezés közben előforduló gyakori hibákról is képet kapnak. A tanfolyam részét képezi még egy általános vállalkozási modul, amely egy gondos munkavállaló vagy önálló vállalkozásra készülő szakember számára elengedhetetlen információkat tartalmaz: számlázási szabályokról vagy a vállalkozási ügymenethez szükséges könyvelési, adózási, pénzügyi ismereteket tartalmaz.
Regisztrációs lehetőségek
A számítógéppel rendelkező ügyfelek elektronikus úton, egy szoftver segítségével tölthetik ki a szükséges adatlapot, amit a kinyomtatást követően az MKIK Építésügyi Regisztrációs Irodához (1055 Budapest, Kossuth L. tér 6-8.) kell eljuttatni. A számítógéppel nem rendelkezők az MKIK-nál vagy a területi kamarák ügyfélszolgálatain ingyenesen beszerezhető nyomtatvány kitöltése és cégszerű aláírása után postai úton nyújthatják be a kérelmüket. Ennek befogadásáról írásbeli értesítést küld az iroda. A vállalkozó kivitelezők nyilvántartása nyilvános, az az interneten, az MKIK weblapjáról elérhető. A bejelentő által közölt adatok valódiságát mind az építésfelügyeleti hatóság, mind az MKIK, mind pedig a területi kereskedelmi és iparkamarák ellenőrizhetik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.