BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lassú esés után lassú kilábalás jöhet

Hogyan látják az Erste csoport elemzői a kelet-közép-európai régió távközlési szektorának a kilátásait?

A kelet-közép-európai távközlési szektor szereplőit a válság megtépázta ugyan, de új beruházások várhatók többeknél is. A korábban monopolhelyzetben lévő szolgáltatók ugyanakkor csak 2011-ben vagy 2012-ben lépnek vissza a növekedés útjára – állítják az Erste elemzői. A szektort erős verseny jellemzi, a vonalas telefonszolgáltatás visszaszorulóban, a mobil és a vezetékes széles sáv terjedése lassul.

A jövőbeli növekedés motorja a vezetékes ágazatban az FTTH (Fiber to the Home – ultragyors széles sávot a háztartásba) lehet, míg a mobilban az LTE (Long-term Evolution) technológia bevezetése 2012 előtt nem várható.
A távközlési szektor sem volt immúnis a recesszióval szemben, hiszen az iparág árbevételének növekedése a nullához közelített. A hagyományos vezetékes és mobil-hangszolgáltatás kapta a legnagyobb pofont, az előbbi 6,3 százalékkal, az utóbbi 1,8 százalékkal esett vissza éves összehasonlításban 2009-ben. A fizetős televízió, a mobil-adatátvitel és a vezetékes internet jelentette a növekedés motorját, de a bevételből kihasított összesített részesedésük 33 százalékos értéke nem bizonyult elég nagynak ahhoz, hogy a vezetékes- és mobiltelefon-üzletág bevételeinek visszaesését ellensúlyozza.
Magyarországon a vezetékes széles sáv elterjedtsége a 2009. januári 16,3 százalékról 18,7 százalékra nőtt a 2010 januárjáig eltelt egy év alatt az Európai Bizottság adatai szerint. Ez év jú-niusában mintegy 1,85 millió vezetékes széles sávú előfizetést tartottak nyilván, ez 14 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest. Itthon a kábelmodem jelentette a növekedés motorját: ezen a téren 22,5 százalékos bővülés volt tapasztalható, míg az xDSL-kap-csolat 0,3 százalékkal esett viszsza júniusban év/év alapon. A kábelmodem már a vezetékes széles sávú kapcsolatok 52,5 százalékát adja.
A talpra állás gyenge jelei tapasztalhatók 2010 második negyedévében, enyhült az árbevételek visszaesése, és lassult az EBITDA csökkenési üteme. Az Erste elemzői szerint ugyanakkor a kelet-közép-európai társaságok aligha fognak visszatérni a növekedési pályára 2011 vagy 2012 előtt.
A hagyományos vezetékes- és mobiltelefon-üzletág tovább zsugorodott, a vezetékes széles sáv pedig már nem tekinthető a növekedés motorjának. Ráadásul a mobil- és kábelszolgáltatókkal folytatott éles verseny folyományaként az árak nyomás alá kerültek. A televíziós termékek, a számítástechnikai szolgáltatások és a mobil széles sáv jelentik pillanatnyilag a kelet-közép-európai szolgáltatók számára a növekedés hajóerejét. Ez pedig kihívások elé állítja a vezetékes és a mobilhálózatokat is. A jövőbeli webes alkalmazások nyomán tovább nő az igény az egyre nagyobb sávszélesség iránt. Az FTTH lehet a jövő, annyiban, hogy kezelni tudja a legtöbb „sávszélesség-fogyasztó” alkalmazást. Az FTTH-val kapcsolatos beruházási igény viszont nagyon magas, háztartásonként 500 és 2500 dollár között mozog. Az LTE mobil-adatátviteli technológia kezelni tudná a mobil-szélessáv erőteljes terjedése által okozott mobilhálózati torlódást. Az LTE beruházási igénye – a licencdíjat leszámítva – nem jelentős. A kérdés az, hogy a szolgáltatók mikor kezdik el a beruházásokat, és azok milyen nagy területet ölelnek fel. A befektetések megtérülési rátája még kérdéses, függ a lefedettségtől, az ártól, valamint a szabályozói környezettől és a versenyhelyzettől is. VG

A Turk Telekom a kedvenc

- A Turk Telekom maradt a top pick. A társaság stabil eredményeket szállított 2010 második negyedévében, ami megerősítette stabil pozícióját a vezetékes-üzletágban, egyben azt is demonstrálta, hogy Avea nevű mobilszolgáltatójának sikerült feltornásznia az árrést. Pozitív értékelésünk fő indoka a társaság két számjegyű eredménynövekedési rátája, bőkezű osztalékpolitikája és a szektortársakhoz viszonyított vonzó árazása – ami közel 30 százalékos diszkontot jelez a 2011-re és 2012-re becsült P/E tekintetében a szektortársakhoz képest.

- Felhalmozásról tartásra minősítjük le a Magyar Telekom részvényeit, ugyanis a kormányzati kiadások csökkentése a várakozások szerint érzékenyen érinti majd a társaság 2010 második félévi árbevételét és eredményét.

- A Telekom Slovenije részvényeit csökkentésről tartásra léptetjük elő, ugyanis a társaság már felvillantotta a költségek kordában tartásának jeleit.

- Továbbra is tartásra ajánljuk a Telefónica O2 CR, a Telekom Austria, a T-Hrvatski Telekom és a Turkcell részvényeit, mivel nem látunk pozitív katalizátort a közeljövőre nézve.

- Felhalmozásról tartásra minősítjük le a Magyar Telekom részvényeit, ugyanis a kormányzati kiadások csökkentése a várakozások szerint érzékenyen érinti majd a társaság 2010 második félévi árbevételét és eredményét.

- A Telekom Slovenije részvényeit csökkentésről tartásra léptetjük elő, ugyanis a társaság már felvillantotta a költségek kordában tartásának jeleit.

- Továbbra is tartásra ajánljuk a Telefónica O2 CR, a Telekom Austria, a T-Hrvatski Telekom és a Turkcell részvényeit, mivel nem látunk pozitív katalizátort a közeljövőre nézve. Lassú esés után lassú kilábalás jöhet -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.