A 16 milliárd eurós ITER nemzetközi fúziós atomenergia projekt a napokban kedvező választ adott azokra az aggodalmakra, amelyek szerint költség és vezetési problémák miatt, továbbá a finanszírozó országok gazdasági nehézségei folytán a tervezettnél kisebb lesz, vagy esetleg meg sem épül a fúziós atomerőmű.
A múlt héten ugyanis a vállalkozás élén álló tanács elfogadta a projekt költségeire, ütemezésére és tervezésére vonatkozó elképzeléseket, az ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor - Nemzetközi Kísérleti Termonukleáris Reaktor) élére pedig Oszamu Motodzsimát, a japán Nemzeti Fúziós Tudományok Intézetének volt általános igazgatóját nevezte ki. Mindez közelebb vezetett ahhoz, hogy megépüljön az ITER, s megkezdje működését.
A várhatóan 30 éves programból az építésre 10 évet szánnak, a létesítmény pedig 20 évig fog működni. Az építkezés a franciaországi Cadarache-ban folyik 2008 óta. A talajmunkák és a betonozás mellett a múlt héten már egy távközlési kábel lefektetésére is sor került a B07 műszaki épület és az 1. számú szerződéses terület között.
A projekt hivatalosan deklarált célja, hogy „bizonyítsa a fúziós atomenergia békés felhasználásának tudományos és technikai kivitelezhetőségét”. A reaktorban a deutérium és a trícium magok egyesülése során egy hélium atommag és egy nagyenergiájú neutron jön létre. A fúziós erőmű levegőbe juttatott káros anyag kibocsátás nélkül és minimális radioaktív hulladék anyag keletkezése mellett működne. A fúziós reaktorok jóval biztonságosabbak a hagyományos atomerőműveknél, mert üzemzavar esetén leállítják önmagukat a magas hőmérséklet automatikus megszűnésével.
Az ITER története a Wikipédia összefoglalója szerint 1985-ben indult egy Európai Unió, az USA, a Szovjetunió és Japán közti együttműködés keretében. Az EU-t az Euratom szervezet. A közben megszűnt Szovjetunió helyét Oroszország vette át. Sok éves huzavona, tárgyalássorozat során idővel világossá vált, hogy a kezdeti tervek támogatás hiányában nem megvalósíthatóak. Ezért elkezdődött egy csökkentett költségvetésű ITER tervezése. Kanada belépett a projektbe, 1999-ben az USA – feltehetőleg anyagi okokból – viszont kilépett.
Bár 2001-re kialakultak a végleges tervek, a viták folytatódtak a finanszírozás megosztásáról, és a majdani helyszínről. 2003-ban Kína is belépett a projektbe. Néhány hétre rá az USA visszatért, majd Dél-Korea is csatlakozott, Kanada viszont búcsút mondott, vélhetőleg azért, mert világossá vált, hogy nem Kanadában épül majd meg az erőmű. 2005 nyarán dőlt el, hogy a franciaországi Cadarache lesz a beruházás helyszíne. Még az év végén belépett a projektbe India. 2006 végére formálisan is létrejött a reaktor megépítésével megbízott bizottság, egy évvel később pedig megalakult az ITER szervezete.
2008 őszén megindult az építkezés, az első plazmaműveletet 2016-ra várják. A projekt teljes élettartama előreláthatólag 30 év lesz. 2006-ban még ötmilliárd eurósra becsülték a most 16 milliárdosnak mondott projektet. Az első fúziós erőmű, a Demo várhatóan 2050 körül indul be, és az ezt követő körülbelül 30 évben a terjed el széles körben a fúziós energiatermelés.
Magyar részvétel
Az ITER projektben magyar szakemberek is részt vesznek, uniós pályázat keretében pedig további munkatársak is bekapcsolódhatnak a munkába. A magyarországi fúziós kutatások a Magyar Euratom Fúziós Szövetség keretén belül folynak. A magyar mérnökök a jövőbeli fúziós reaktorok üzemanyag utánpótlásának biztosítására szolgáló úgynevezett trícium szaporító kazetták tervezésén dolgoznak. Részt vesznek az ITER fúziós plazmájának mérésére szolgáló 4 diagnosztikai eszköz tervezésében és megépítésében is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.