Mikro- és kisvállalkozások 2010. október 4-ig pályázhatnak technológiafejlesztésre a Közép-magyarországi operatív program (KMOP) keretében, a Gazdaságfejlesztési operatív program (GOP) december 31-ig várja a pályázatokat. Mivel eddig is rendkívül népszerűnek bizonyult ez a konstrukció, tanácsos igyekezni a beadással. A két kiírás együttes kerete 13,9 milliárd forint. Ebből a kiíró Nemzeti Fejlesztési Ügynökség előzetes kalkulációja szerint összesen 1390–1800 projekt kaphat európai uniós támogatást.
A pályázat alapvető célja, hogy a technológiai fejlesztés, korszerűsítés segítségével növelje a mikro- és kisvállalkozá-sok jövedelemtermelő képességét.
A két kiírásra gazdasági társaságok, szövetkezetek és egyéni vállalkozók jelentkezhetnek. A pályázó két lehetőség közül választhat. Ha árbevételre vonatkozó vállalás mellett kötelezi el magát, úgy azt forintban vagy euróban kifejezve teljesítheti, erről a projekt befejezési évét közvetlenül követő második üzleti év végén dönthet. A másik lehetőség az alkalmazotti létszámmal kapcsolatos: ebben az esetben vállalnia kell, hogy a projekt befejezési évét közvetlenül követő két üzleti évben az éves átlagos statisztikai létszámának átlagos értéke nem csökken a bázislétszám alá. A vállalások teljesülését a projekt befejezési évét követő második üzleti év lezárása után ellenőrzik. Ha a fenti vállalások egyike megvalósul, a kötelezettségvállalás teljesítettnek minősül.
A támogatható tevékenységek körébe tartoznak a technológiai fejlesztést eredményező beruházások (új vagy használt eszköz beszerzése), az információtechnológia-fejlesztés, a doménnév-regisztráció és a hozzá tartozó webtárhely egyszeri díja, az ehhez kapcsolódó honlap elkészítése, valamint a minőség-, környezet- és egyéb irányítási, vezetési, hitelesítési rendszerek, szabványok bevezetése és tanúsíttatása. A projekt megvalósítása a benyújtást követő napon a pályázó saját felelősségére megkezdhető.
A GOP-kiírásnál a támogatás mértéke a tervezési-statiszti-kai konvergenciarégiók közül Észak-Magyarországon, Észak-Alföldön, Dél-Alföldön és Dél-Dunántúlon 50, Közép-Dunántúlon 40 és Nyugat-Dunántúlon 30 százalékos lehet. A maximális támogatási intenzitások a regionális támogatási térképen meghatározottakhoz képest mikro- és kisvállalkozások esetén 20 százalékkal növelhetők. A KMOP-kiírásnál a támogatás mértéke Pest megyében maximum az összes elszámolható költség 30, Budapesten 25 százaléka lehet. Fontos ügyelni arra, hogy az utóbbi esetben a támogatás mértéke 2011. január 1-jétől 10 százalékra csökken. Itt a maximális támogatási intenzitások a regionális támogatási térképen meghatározottakhoz képest mikro- és kisvállalkozásoknál 20, középvállalkozásoknál 10 százalékkal növelhetők.
A két kiírásnál fontos kikötés az is, hogy a pályázónak legalább a projekt elszámolható összköltségének 25 százalékát kitevő igazolt saját forrással kell rendelkeznie. Jó hír, hogy a két kiírás keretében indokolt esetben előleg kapható a támogatás 25 százaléka erejéig. Ugyanakkor nem igényelhető előleg akkor, ha a támogatást egy összegben fizetik ki, azaz a kedvezményezett egyösszegű elszámolónak minősül.
Fontos információ még, hogy a hiánytalan benyújtástól számított 15 napon belül a pályázatot befogadják, és a döntéshozó jóváhagyását követően megkapja a támogatást. Ennek tényéről és a támogatói döntés dátumáról a közreműködő szervezet a pályázót írásban, a támogató levél megküldésével értesíti. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.