BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

BTT: illegálisan érkezett hazánkba jelöletlen tojás

Napok óta érkeznek a hírek a különböző sajtókban, hogy jelöletlen tojás érkezett az országba. Elhangoztak érvek pro és kontra, hogy érkezhet-e ily módon Magyarországra tojás vagy sem. A Baromfi Termék Tanács (BTT), ahogy azt már korábban is hangoztatta, jogellenes cselekedetnek tarja a jelöletlen áru Magyarországra érkezését akár étkezési tojásként kívánták volna forgalomba hozni, akár ipari feldolgozásra szánták. A hírek szerint legutóbb éppen Kolontárra érkezett "hamis tojás".

A BTT – ahogyan azt korábban is jelezte – üdvözölte a kormány azon döntését, hogy a Magyarországra beérkező importtermékek másodlagos élelmiszerellenőrzését bevezeti, s ezáltal csak ellenőrzött termék kerülhet a vásárlókhoz. A Hatóság már megkezdte – és folyamatosan végzi  eredményesen - ez irányú tevékenységét. A tojás forgalmazására – mint speciális élelmiszerre – vonatkozó szabályokat az 589/2008 EK rendelet határozza meg. Ez alapján az importőr nem tett eleget bejelentési valamint jelölési kötelezettségének. A sajtóban megjelent korábbi nyilatkozatok, melyek szerint minden teljesen szabályosan történt, nem igaz - állítja a BTT.

A tanács érvei a következők: amennyiben az áru feldolgozásra érkezett termelés helye szerinti tagállam mentességet adhat ugyan a tojások jelölésére, de csak abban az esetben, ha a tojás szállítása a termelési helyről közvetlenül az élelmiszeripari vállalkozáshoz történik. Ilyen esetben a tagállamnak - jelen esetben Spanyolországnak - még a szállítás előtt tájékoztatnia kell az érintett tagállam - Magyarország - illetékes hatóságát.

A BTT tudomása szerint a léüzem közvetítő cégen keresztül próbálta megvenni a tojást, tehát nem érkezhetett volna jelöletlenül még feldolgozásra sem. Ha mégis egyenesen a termelőtől érkezett a tojás; kérdés, hogy a spanyol fél bejelentette-e előre a magyar hatóságoknak a rakomány érkezését. Feldolgozás céljára behozott jelöletlen tojás nem kerülhet raktárba – mint ahogy a hírekből kiderült - , az közvetlenül a feldolgozó üzembe kell, hogy menjen - áll a közleményben.

Külön kérdés, hogy egy feldolgozásra szánt tojás esetében miért jelölte az egyedi méretet (M) a spanyol cég.  BTT tisztázni szeretné az ügyet – s kéri a szakhatóságot, hogy a rendelkezésére álló információk alapján azt alaposan vizsgálja ki. ÚgA tanács szerint a jelenlegi törvényi szabályozások mindenkire vonatkoznak, s nem kivétel ez alól a BTT teljes tagsága, de a tagságán kívül eső vállalkozások sem.

A BTT már korábban felhívta a figyelmet arra, hogy a legutóbb az iszapömlés sújtotta Kolontárra futott be egy spanyol és egy lengyel, jelöletlen tojást szállító kamion, de nem tudott bejutni a településre. A fuvarosok azért buktak le, mert megpróbálták másnak átadni a szállítmányt. Az olcsó importtojásokat itthon látják el származási igazolással, és így magyar tojásként jelennek meg az üzletekben.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.