BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

EU-pénzek - Fogy az idő

Az elmúlt hetekben a kis- és közép-vállalkozások (KKV-k) fejlesztésével foglalkozó szakértők olyan programok létrehozásán dolgoznak, amelyek célja: életben tartani a sokat szenvedett szektor szereplőit.

Két éve tart a krízis, forog az örvény, és sorra rántja le a mélybe a cégeket. A válság hullámai közt vergődő magyar vállalkozások számára az EU-források jelenthetik a (talán életmentő) lélegzetvétel lehetőségét. Ez indokolja, hogy az elmúlt hetekben a terület szakértői mellett a különböző érintett vállalkozói csoportok, érdekvédelmi szervezetek lélekszakadva igyekeztek hangsúlyozni, milyen sürgetőnek tartják a támogatások hazai rendszerének átalakítását.  A segélykiáltásnak is beillő nyilatkozatok növekvő hangzavarában azonban egy, igen jelentős részlet elsikkadni látszik: mégpedig a „Hogyan?”.

Az uniós pályázatok hazai rendszerének széttagoltsága nehézkessé, lassúvá teszi a folyamatokat, és akadályozza a pénzek mielőbbi, érdemi hasznosulását. Ma már tudjuk: ezen mindenki (szakértők, közreműködők, pályázók) változtatni akar – olvasható a MAPI Zrt. közleményében.

A jó hír, hogy az operatív programok pénzügyi keretei között, illetve azokon belül van mód az átcsoportosításra. A rossz hír: fogytán az idő. Egyrészt az átcsoportosítás folyamata legkevesebb 6 hónapot vesz igénybe, másrészt a források felhasználása határidőhöz kötött, az EU ugyanis csak egy megadott időszakra biztosítja a kereteket, amit ha túllépünk, a fel nem használt források az ország számára elvesznek.

Meglepő módon Magyarország jogában áll egy sor olyan kérdésben dönteni, amit nem is feltételezne a „halandó”. Az első, alapvető jogunk, hogy meghatározzuk a projektek végrehajtási rendjét. Magyar hatáskörben dől el az is, hogy mekkora előleg fizethető ki az elnyert támogatásból, bár igaz, hogy az előleg értéke nem hívható le, vagyis ez az összeg a számlák beérkezéséig az esetek többségében a magyar költségvetést terheli. 

Relatíve szabad kezet kapnak a tagországok – így Magyarország is – a támogatások intézményrendszerének megalkotása terén is. Összefoglalva: a megfelelő ellenőrzési, irányítási rendszer bevezetése, működtetése a tagállam felelőssége, az EU csak a rendszer működési elveit írja elő.

Itt van tehát egy rendszer, amely működik, azonban túl szövevényes, s ezért eredményei nem kielégítők. Átalakítása ugyan időigényes, de nem lehetetlen. Ma már nem kérdés, hogy e szisztémához hozzá kell nyúlni, különben súlyos pénzektől eshet el az ország. Meg kell szüntetni a rossz rögzüléseket, ki kell emelni belőle – mint a marokkóból – a zavaró, hibás elemeket, a lehető legkisebb megrázkódtatást okozva. No igen… 7 irányító hatóságot, 16 közreműködő szervezetet, több mint 1 300 pályázati konstrukciót és nem utolsó sorban 2.500 fő munkáját érintő racionalizálásról van szó. És persze, több száz futó projektről. A MAPI ezért ajánlást dolgozott ki a feladatok végrehajtására.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.