A Mal Magyar Alumínium Zrt. tegnap beadta fellebbezését az üzem bezárását elrendelő határozat ellen az Országos Környezet- és Vízügyi Főfelügyelőségnél. A bezárást – mint ismert – azért rendelték el, mert a társaság egyik vörösiszap-tárolójának a fala kiszakadt, és hatalmas, emberéleteket is követelő katasztrófát okozott a környező Veszprém megyei településeken. A Mal elnöke, Tolnay Lajos szerint azonban a termelés leállása újabb katasztrófát okozna mintegy háromezer dolgozó utcára kerülése, 7,3 milliárd forintnyi adóbevétel elmaradása és más okok miatt.
Mint állítja, a Mal működése biztonsággal újraindítható, az újonnan keletkező vörösiszap pedig elhelyezhető az eddiginél négyszer biztonságosabb, új tározóban. „Tegnap minden kért adatot megadtunk a nekünk hitelező bankoknak annak érdekében, hogy fenntartsák hitelezésük eddigi szintjét. Úgy érzem, kedvezően fogadták érvelésünket” – tájékoztatta lapunkat a cégelnök. Új hitelt a Mal nem kért, a kárelhárítást pedig saját cash flow-ból és biztosításból kívánja megoldani. Eközben a Nemzeti Nyomozó Iroda megkezdte az ipari katasztrófa okainak feltárását. Tolnay Lajost és néhány vezetőtársát tegnap már kihallgatták.
A zagytároló falának kiszakadása kapcsán a figyelem középpontjába kerültek a hulladéktárolás hazai szabályozásának, illetve gyakorlatának fogyatékosságai. Aszódi Attila, a BME Nukleáris Technikai Intézetének igazgatója közleményében elképesztőnek nevezte, hogy míg a nukleáris ipar működésére – nagyon helyesen – szigorú előírások vonatkoznak, egy másik veszélyes iparág ilyen gyenge szabályozás mellett működhet. Szerinte a nukleáris szakmában alkalmazott mérnöki elvek láthatólag teljességgel hiányoznak a zagytározók kialakításánál, hiszen a tragédiát okozó tározó hatósági engedéllyel és hatósági felügyelet mellett működött. „Nukleáris mérnöki szemmel megdöbbentő, hogy sok százezer köbméter erősen lúgos folyadékot tartanak települések, emberek feje fölött 50-60 méterrel úgy, hogy a gátat egy rideg ipari hulladékból alakítják ki, és nincs egy második (esetleg még harmadik) védvonal, ami az első gát sérülésénél a rendkívül veszélyes közeget visszatartja.”
Sok helyről jön a segítség
A tragédia segítségnyújtásra mozgósította az arra képes és nyitott szervezeteket. Az Aegon és a Generali biztosító például ingyenes kárszemlét kínál és gyorssegélyt ad. Az EMFESZ pénzt küldött, a Mol üzemanyagot, a MLSZ felkínálta a mai, San Marino elleni válogatott mérkőzés teljes jegyárbevételét, és több futballklub is jelezte, hogy segít. A KÉSZ öt családnak kulcsrakész új házat épít. A Baptista és az Ökumenikus Szeretetszolgálat, valamint a Nagycsaládosok Egyesülete gyűjtést rendezett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.