A szakemberek szerint és a különböző vizsgált adatok alapján a tanulmány kijelenti, hogy a világ turizmusa jó úton halad a „gyógyulás” felé. Ez az európai turizmusra is igaz, hiszen 2010 első felében nőtt a vendégéjszakák száma, és az elemzők szerint ez a növekedés a harmadik negyedévben is folytatódik.
Eddig a pozitív változásokból leginkább Nyugat-Európa profitálhatott, Észak-Európa viszont továbbra is lemaradásról számol be a tavalyi eredményekhez képest. A nemzetközi vendégérkezések tekintetében Közép-Kelet-Európa szintén elindult a pozitív irányba a 2009-ben tapasztalt nagymértékű csökkenést követően.
A TourMIS adatbázisban szereplő 19 ország közül 17 ország a nemzetközi vendégérkezések számának növekedésről számolt be, a Turisztikai Világszervezet (UNWTO) szerint pedig az európai régiókra nézve összességében 2 százalékos növekedés tapasztalható a januári-júniusi időszakban. (Magyarországon 2010 első nyolc hónapjában a külföldi vendégek száma 3,6 százalékkal nőtt a kereskedelmi szálláshelyeken.) Ez jelentős eredményként könyvelhető el az év eleji lassú javuláshoz képest, nem beszélve arról, hogy a 2010 áprilisában szétterült vulkáni hamu nagymértékben akadályozta a légi közlekedés zavartalan működését Európa-szerte.
Az európai kiutazások kedvezően alakulnak, különösen Franciaország esetében állapítható meg erős növekedés, és látható javulásnak indult az Egyesült Királyság kiutazó turizmusa is. Oroszország ebben az évben fontos szerepet játszik a kiutazások terén, a viszonylag gyenge euró pedig elősegítette az Európán kívüli piacokról, elsősorban a Japánból, az Amerikai Egyesült Államokból és Kanadából érkező forgalom élénkülését.
A szállodaiparban is fejlődésről számolnak be a szakemberek, amit a foglaltsági ráták növekedése tükröz a legtöbb piacon. A foglaltsági mutatók a január-augusztusi időszakban Észtországban (13,6 százalékkal), Ausztriában (12,3 százalékkal), Törökországban (+12,3 százalékkal) és Oroszországban (+11,4 százalékkal) növekedtek jelentősebb mértékben. Magyarországon (+7,5 százalékkal) is viszonylag magas volt a növekedés az előző év azonos időszakához mérten.
A szállásadók a megnőtt keresletre, jellemzően magasabb árakkal reagáltak, így a szállodák bevételei általában pozitívan alakultak a tavalyi eredményekhez képest. Európán belül a RevPAR is tovább növekszik, a növekvő áraknak és a keresletnek köszönhetően. Augusztusban is folytatódott, bár csökkenő ütemben a növekedés. Az év végéig szintén lassabb ütemű növekedés várható, mivel az összehasonlítás alapját a tavalyi év második felében elkezdődött javulás során mért magasabb adatok adják majd.
Magyarország legfontosabb küldőpiaca, Németország esetében a válság hatására az utazóközönség érdeklődése elsősorban a hazájukhoz közeli desztinációk felé irányult korábban. Az elmúlt hónapokban ezzel szemben a németek egyre gyakrabban utaztak a távolabbi desztinációkba, miközben a Németországhoz közeli országok (Ausztria, Hollandia és Lengyelország) iránti érdeklődés csökkent, és az utazások időtartama is lerövidült.
A nemzetközi turisztikai kutatások megerősítik azokat a feltételezéseket, miszerint ebben az évben mérsékelt marad az európai desztinációk látogatottsága, mivel a tavalyi év második felében elkezdődött javulás pozitív mutatói képezik az összehasonlítás bázisadatait. Így 2010-re Európában megközelítőleg 2,5 százalékos növekedést várnak a szakemberek a nemzetközi vendégérkezések tekintetében, 2011-re pedig 3,7 százalékos növekedést valószínűsítenek, s addigra a 2008-ban mért látogatottsági szintek elérésére számítanak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.