Egy 2007-es felmérés szerint hazánkban (a vizsgálatban 67 ezer beteg vett részt) egy év alatt 379 millió euró volt a reumás sokízületi gyulladás kalkulált betegségterhe. Ebből 174 milliót tettek ki az orvosi és gyógyszerköltségek, az indirekt költségek 205 millió euróra rúgtak - hangzott el a betegség világnapján tartott fórumon. A pénzben kifejezett terhek mellett jelentős a betegség életminőségre gyakorolt hatása is. Az érintett betegek életminősége 0,45-0,55 QALY. (A használt skálában 0 (a halál) és 1 (teljesen egészséges) között változnak az értékek.) Összehasonlításképpen a cukorbetegséggel történő együttélés 0,76-ra, egy elszenvedett szívinfarktus pedig 0,61-re csökkenti az életminőségi mutatót. A reumás sokízületi gyulladás (rheumatoid arthritis =RA) elsősorban a fiatal, munkaképes korú nőket érinti, előrehaladása munkaképtelenséget okoz, rokkantsághoz vezet.
Jelentkezzen Ön is a Világgazdaság Egészségügyi konferenciájára: Merre tart az egészségügy? – Stratégia, szerkezetváltás, működésfejlesztés Az előadók között találkozhat Réthelyi Miklóssal, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium miniszterével, Szócska Miklóssal az egészségügyi ágazatot irányító államtitkárral és Horváth Endrével, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkárával. Időpont: 2010. november. 4.
Az elmúlt évtizedben a kezelési, gyógyítási lehetőségek fejlődésével, a biológiai terápiák megjelenésével, olyan terápiás formák érhetőek el, amikkel az időben felismert beteg folytatni tudja mindennapi életét, megőrzi munkaképességét. Ez a legkomolyabb költségtényezőnek számító indirekt költségek drámai visszaesésével jár, így nagyban hozzájárul a társadalomra (és az ország költségvetésére) járuló terhek mérsékléséhez.
A biológiai terápia nem csak az igen fájdalmas tüneteket csökkenti minden korábbi szernél hatékonyabban, hanem meggátolja a betegség előrehaladását, megóvja a beteget az elnyomorodástól, a különböző szövődményektől és élettartama megrövidülésétől. Ezzel értelemszerűen megőrizhető az érintett munkaképessége, ami kulcsmomentum, mivel a rokkantnyugdíjazás aránya 30 és 50 százalék közötti az érintett betegek körében.
A legmodernebb biológiai terápiák az érintettek harmadánál alkalmazhatóak. Európában a betegek 9-10 százaléka részesül e kezelésben, Magyarországon jelenleg csak az érintettek 5 százaléka jut hozzá. A további előrelépés fő akadálya a betegség időben történő felismerésének hiánya, s az, hogy a beteg késő jut el a megfelelő arthritis központokba.
A reumás megbetegedések leginkább közismert formája az ízületi porcot érintő kopás, amely elsősorban az idősebbek körében alakul ki. Az ízület elváltozását okozó gyulladásos természetű betegségek (ízületi gyulladások, vagy arthritisek) elsősorban a középkorú, fiatalabb korosztályt, számos esetben a gyermekeket is veszélyeztetik.
A rheumatoid arthritis előfordulása a Dél-Európai országokban 0,45 százalék, Észak- és Kelet-Európában valamint az USA-ban átlagosan 0,66 százalék. Az adatokban tapasztalható eltérés részben az országonként változó betegségdefinícióból fakad, de tudjuk, hogy az előfordulás gyakorisága szociogazadasági körülményekkel is összefügg. Mindezeken túl Dél-Európában (az alacsonyabb előfordulás mellett) a betegség lefolyása is kevésbé súlyos. E betegség Magyarországon csaknem ötvenezer beteget érint közvetlenül, akik közül mintegy 10-12 ezer esetben még nem történt meg a helyes diagnózis felállítása.
Az ízületi gyulladások világszerte egyre növekvő népegészségügyi problémát jelentenek, aminek okai nem csak a betegek számában, hanem az okozott tartós életminőség-romlásban, rokkantságban és keresőképtelenségben, valamint a részben ebből adódó extrém költségekben is keresendők. A költségek pontos mértéke országonként eltérő, 4-15 ezer euró betegenként évente, Magyarországon mintegy 5700 euróra becsülhető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.