A Fideszes Koncz Ferenc elmondta, hogy a beruházó felkínálta az önkormányzatnak azt az ingatlant, ahol a létesítmény állt volna. Az üzem kapcsán épp az önkormányzati választások napján volt véleménynyilvánító népszavazás, ahol a többség a munkahelyteremtésre mondott igent - mondta az új polgármester az MR1-Kossuth Rádió Ütköző című műsorában.
Az erőműépítés készületeit még 2006-ban kezdte el a beruházó BHD Zrt. Ezzel szinte egy időben alakult ki vita a világörökségi védettségű Tokaj-hegyaljai borvidéken és a kapujának számító Szerencsen.
A cégnek már 2007-ben megvolt az építési engedélye, miközben a környék lakóinak egy része és a tokaji borászok ellenezték a beruházást, mert szerintük nemcsak a szalmatüzelésű erőmű működése okozna önmagában légszennyezést, hanem a környéken megnövekvő kamionforgalom is, és ez a kettő együtt már komolyan károsítaná a borvidék mikroklímáját. A helyiek másik fele viszont éppen az erőmű mellett volt mindvégig, mert több száz új munkahelyet vártak a beruházástól.
A szalmatüzelésű erőmű sorsa most eldőlt, ám a hétvégén frissen megválasztott fideszes polgármester, Koncz Ferenc is tudja, a kistérségben szükség van új munkahelyekre. „Szerencsen körülbelül 1000-1500 munkahelyet kell létesítenünk az elkövetkezendő tíz évben. Megmondom, hogy milyen jellegű beruházókkal tárgyalunk jelen pillanatban. Van közöttük egy szigetelőanyagokat előállító cég és van egy napelem gyár.”
A gyárak hallatán újra felmerül a négy éves vitát kiváltó kérdés: ha a szalmatüzelésű erőmű a légszennyezés miatt nem épülhetett meg, akkor ezek a gyárak miért. A polgármester szerint ezek egyike sem káros a környezetre.
„Az egyik üveggyapot előállító cég. Az üveggyapotnak hulladéküveg az alapanyaga. Nyilván ennek is van bizonyos fajta hőigénye. A porral minden szempontból lehet gond, de ez technológia kérdése én azt hiszem. A napelem-gyártás megint csak természetes alapanyagra épül, ezt homoknak hívják.”
A szalmatüzelésű erőművet korábban ellenző egyik borász testület, a Tokaj Reneszánsz, tokaji nagyborok egyesületének elnöke, Molnár Péter azt mondja: készek a tárgyalásra.
„Természetesen ez mindig egyeztetés kérdése. Az ilyen jövőbe mutató és magas értéket előállító beruházásoknak van értelmük, ezek teremtenek valójában munkahelyeket.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.