BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vírus van, járvány nincs

Egyelőre szórványosan mutatták csak ki a szakemberek az influenza vírusát, ám a lehűlés és az esőzések miatt megugrott a légúti megbetegedések száma.

Az előző évektől eltérően most sokkal több a szövődmény, az arcüreg-, a tüdőgyulladás, így komolyan kell venni a betegséget – mondta Komáromi Zoltán országos szakfelügyelő háziorvos. Az Országos Tisztiorvosi Hi-vatal szerint számítani kell a H1N1-járványra is, bár az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a veszély ma jóval kisebb, mint egy évvel ezelőtt. Ám hozzátették: az éberséget fenn kell tartani, mivel a 2009-es világjárványt okozó vírus ma is köztünk van, és a viselkedése ebben az átmeneti időszakban kiszámíthatatlan.

A magyar hatóságok kimutatása szerint a H1N1 vírus miatt megbetegedettek többsége a fiatalok közül került ki, ötezren szorultak kórházi ápolásra és ötszázan intenzív osztályos ellátásra, ez utóbbiak 70 százaléka gépi lélegeztetést kapott. Szomorú tény, hogy öt várandós kismama is életét vesztette. A H1N1 vírus tavaly bebizonyította, képes gyorsan terjedni és súlyos megbetegedéseket okozni, nemcsak a kockázati csoportokban, hanem az egyébként fiatal, egészséges felnőttekben és gyermekekben is. Ha nemcsak a súlyos, halálos kimenetelű megbetegedések számát, hanem az elvesztett életéveket is tekintjük, akkor a 2009-es influenza-világjárvány következményei az 1957–58-ashoz hasonló jelentőségűek voltak.

A tisztiorvosi szolgálat a szezonális influenzavírusok (H3N2, B) jelenlétére is számít, amelyek leginkább a kockázati csoportba tartozók – idősek, krónikus betegek – számára jelenthetnek veszélyt. Tavaly két oltást javasolt az ÁNTSZ: az egyik a szezonális influenza ellen védett, a másik a világjárványt okozó H1N1 ellen. Erre azért volt szükség, mert a H1N1 azt követően terjedt el a világban, hogy a szezonális influenza elleni oltás gyártása befejeződött. Az idén valamennyi influenza elleni oltóanyag – beleértve a szezonális elleni háromkomponensűt is – tartalmazza a 2009-es H1N1 vírust is.

Többféle oltóanyagot is biztosítanak térítésmentesen a célcsoportokba tartozók számára. Az egykomponensűt elsősorban azoknak ajánlják, akik 2009-ben az oltási célcsoportba tartoztak, de eddig még nem kaptak pandémiás influenza elleni vakcinát (pl. 1–24 évesek, pedagógusok, rendvédelmi szervek dolgozói). Ezeket az oltásokat október folyamán javasolják elvégezni. Novembertől már a háromkomponensű is elérhető, amelyet a krónikus betegeknek és 65 éves kor fölött mindenkinek javasolnak. A kockázati csoportba tartozó három éven aluli gyermekek számára külön oltóanyagot biztosítanak.

Azt is tanácsolják a szakemberek, a várandós nők legyenek az elsők, akik megkapják az influenzaoltást. A terhesség során bekövetkező élettani változások miatt ugyanis az állapotos nők fokozottan veszélyeztetettek a súlyos lefolyású influenzára. A gyermeket váró nőknek, valamint azoknak, akik a terhességet az influenzaszezon ideje alattra tervezik, azt javasolják, mielőbb oltassák be magukat influenza ellen. A vakcina elölt vírust tartalmaz, biztonságos és hatásos. Védi a várandós nő és a megszületendő gyermek egészségét. Az édesanya ugyanis a védettségét a gyermekének is átadja, amellyel óvja őt addig, amíg elég nagy nem lesz ahhoz, hogy ő is oltást kapjon.

Az influenzára történő felkészülésben a tisztiorvosok legfontosabb partnerei a háziorvosok. Komáromi Zoltán kérdésünkre elmondta: a mostani megfázásos betegségekkel nem kell azonnal orvoshoz rohanni. Jobb telefonon konzultálni vele, s ő bizonyára a három-négy napos otthon maradást javasolja a beteg és a környezete érdekében. Ajánlott napi 500-1000 mg C-vitamin és nagyon sok tea fogyasztása. A dohányosok, asztmások szedjenek köptetőt, s akinek hidegrázása vagy meleg hullámai vannak, vegyen be lázcsillapítót. Ezek a készítmények recept nélkül kaphatók. Fontos, hogy otthon, a munkahelyeken, a közhivatalokban rendszeresen fertőtlenítsék a tárgyak felületét.

Az influenza halálos is lehet

A statisztikák szerint az elmúlt fél évszázadban Magyarországon 35 országos influenzajárvány volt. Járványnak a húszezer feletti megbetegedést nevezik. 1950–2000 között az influenzajárványok közül tízben egymilliónál többen betegedtek meg, három járványban a kétmilliót is meghaladta a jelentett influenzás betegek száma.

A virológusok szerint a legjobb védekezés a védőoltás, amelyet minden évben meg kell ismételni.

A WHO adatai azt mutatják, a kórházi ápolást igénylő esetek száma évente 3–5 millió között van, ezek közül 250–500 ezer halálos kimenetelű.

A virológusok szerint a legjobb védekezés a védőoltás, amelyet minden évben meg kell ismételni.

A WHO adatai azt mutatják, a kórházi ápolást igénylő esetek száma évente 3–5 millió között van, ezek közül 250–500 ezer halálos kimenetelű. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.