A szakértő elmondta: a gyógyszergyártók költik a forgalmuk legnagyobb részét kutatás-fejlesztésre. Kérdés, hogy mi ennek a hatalmas befektetésnek a hozadéka? Erre választ ad, hogy bizonyos daganatok esetében 95 százalék feletti az öt évet meghaladó túlélés. A jogos orvosi igények finanszírozása tehát nagy mértékben hozzájárul a túléléshez. Száz év alatt harminc évvel nőtt a várható átlag életkor, alapvető minőségi változások történtek a krónikus betegek életében is.
A további résztvevők megszólalásait itt megtekintheti
Ebből úgy tűnik, hogy minden rendben van, de ez nem igaz, mert az innovációban az elmúlt években változás történt. Míg a költségek meredeken emelkedtek, az újonnan bevezetett gyógyszerek száma stagnált vagy csökkent. A gyártóknak egyre szigorúbb hatósági elvárásoknak kell megfelelniük a gyógyszerek klinikai viszgálatainál, ezek pedig emelik a költségeket. Az innovatív szerek 20 év szabadalmi oltalmat kapnak, ez idő alatt kell megtermelni a fejlesztés költségét. Csakhogy az első évtized a fejlesztés jegyében telik, így ez az időtartam mintegy tíz évre csökken, hiszen érkeznek a generikus készítmények. Ez a rendszer nem tartható sokáig. Sok esetbe a gyártók gyakran nem tudják elfogadni az egészségbiztosító áltla ajánlott árat, ezért bizonyos készítmények nem kerülnek a hazai piacra.
A magyar gyógyszerár támogatási rendszer destruktív, csak nálunk léptettek érvénybe minden, más országban ismert, de külföldön csínján alkalmazott megszorító intézkedést. Idén 57 milliárdot fizet a kasszába a gyógyszeripar, ez a tb által támogatott gyógyszerforgalom 20 százaléka.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.